בשורה רעה ליבואני הדגים: האוצר העלה את המכס על דגים מעובדים

האם העלאת המכס על דגי אמנון מעובדים/מתובלים מיובאים עליו הכריז משרד האוצר בצו הוא בניגוד להמלצות ועדת קדמי?


00:00 ,16.05.2013 מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנר

בימים אלה העלה משרד האוצר בצו את המכס המוטל על דגי אמנון מעובדים/מתובלים המסווגים בפרט 16.04-1930 לצו תעריף המכס ("פילה קפוא של אמנון מצופה, מתובל או מעובד אחרת") ל-15 ש"ח לק"ג (עד כה הדגים הללו היו פטורים ממכס).

העלאה זו מגיעה כחלק מתכנית האוצר להעלות מסים על מוצרים רבים, ביניהם מוצרי יוקרה ומותרות (ג'קוזי, מסכי טלוויזיה גדולים במיוחד, כלי רכב יקרים, יאכטות וכו').

מהלך זה של משרד האוצר מגיע בעקבות מחלוקת קשה שהתגלתה בין יבואני הדגים לבין רשות המכס, בשאלה היכן עובר קו הגבול שבין דג גולמי המסווג בפרט 03.04 (החייב ב-15 ש"ח לק"ג) לבין דג מעובד (הפטור ממכס, לפני הוצאת הצו החדש).

בחודשים האחרונים יובאו לישראל דגים מעובדים רבים המתובלים בפלפל שחור, פלפל אדום, מרינדה, למון גראס, רוזמרין ועוד. ככל הידוע לכותבי שורות אלה, רשות המכס התחבטה בשאלה האם יש לראות בדגים אלה כמעובדים במשמעות בפרק 16 לצו תעריך המכס (שאז הם היו פטורים ממכס), או כדגים בלתי מעובדים/גולמיים כמשמעותם בפרק 3 לצו תעריף המכס (שאז הם חייבים במכס).

בשלב מסוים פרסמה רשות המכס הנחייה לפיה דגים המתובלים בפלפל שחור לא ייחשבו כמעובדים, משום שעם הפשרת הקרח לא נותר בדג עוד פלפל. לאחר מכן חזרה בה הרשות מההנחיה, אך בפועל המשיכה לנהוג על פי ההנחיה שבוטלה.

הסיבות לנוהל זה הן, בין השאר, בעקבות עתירה שהגיש משרדנו לבג"צ בשם יבואן דגים, שהסתמך על התנהלות המכס וייבא כמות גדולה של דגים מעובדים לגביהם לא נלקח בחשבון המכס הנוסף.

ככל הנראה, על מנת להימנע מהכרעה במחלוקת מקצועית זו, הוחלט במשרד האוצר לחייב במכס גם דגים מעובדים ובכך לייתר את הצורך להכריע במחלוקת.

יצוין כי צו זה טעון את אישור ועדת הכספים של הכנסת, משום שמדובר בהעלאת מכס על מוצר שפטור ממנו כיום. כמו כן, להצעה זו לא צפויה להיות השפעה רטרואקטיבית, אלא שהיא תיכנס לתוקפה רק מיום פרסום הצו.

אנו מוצאים לנכון לציין כי הצעה זו לדעתנו עומדת בסתירה להמלצות ועדת קדמי בנושא הורדת מחירי המזון. מוזר מאוד שההצעה מצאה את מקומה יחד עם כל מוצרי היוקרה לגביהם המליץ משרד האוצר על העלאת המסים.

 * האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.

* עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט:www.nadel-law.co.il