גלישה לא חלקה

דרישות הגרעון שהוציא המכס ליבואני עפיפוני גלישה מסווגת את הטובין כ"מפרשים לגלשנים" ולא כ"מפרשים". המלצה ליבואנים: לשלם את המס אגב מחאה


00:00 ,19.05.2013 מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד מורן עוז

לאחרונה מוציאה רשות המכס דרישות גרעון ליבואנים המייבאים עפיפוני גלישה. מדובר בעפיפונים, המשמשים בתחום ה-Kite Surfing שהינו ענף ספורט מוכר.

גולש ה-Kite Surfing עומד על גלשן/בורד, הכולל מקום להנחת הרגליים. הכוח מגיע מהעפיפון, שמחובר לגולש על ידי רתמה שיושבת על מותני הגולש הנקראת טרפז. העפיפון ניתן לשליטה בצורה טובה ונותן את הכוח לגולש להשתמש ברוח כדי לגלוש על פני המים. כמו כן, לעפיפוני הגלישה קיימת יכולת מעוף ורחיפה והשליטה בהם מאפשרת יכולת נחיתה רכה על פני המים לאחר ריחוף של אף מספר שניות.

לשיטת המכס, כפי שעולה מהגרעונות שנדרשו לאחרונה, הסיווג הנכון של עפיפוני הגלישה הינו בפרט 63.06.3090 כ"מפרשים לגלשנים" ("טרפו לינים, סוככים ושמשיות;אוהלים; מפרשים לסירות, לגלשנים (SAILBOARDS) או לרכב רוח (LANDCRAFT); ציוד מחנאות - מיפרשים- אחרים"), החייב ב-12% מכס.

עמדה זו באה לידי ביטוי גם בהנחיית סיווג שפרסם המעריך הראשי הארצי בתאריך 11.4.13, שבה נכתב: "מפרש בד מהסוג המשמש לגלישת קייטסרפינג(Kitesurfing), אם כולל או לא אביזריםנלווים כגון מוט היגוי, רתמה וחוטים, סיווגו בסעיפים של פרט 63.06.3000 לפי העניין".

לדעתנו, טענת המכס מקורה בטעות בהגדרת מהות עפיפוני הגלישה כ"מפרשים". עפיפוני הגלישה אינם מפרשים, ועל כן אין לסווגם ככאלו.

ניתן לטעון כי הסיווג הנכון יותר לעפיפונים הינו בפרט מכס 95.06.2100, המתייחס ל"מגלשיים לסקי מים, גלשני גלים, גלשני רוח וציוד אחר לספורט מים – אחרים", שכן פרט מכס 95.06 עוסק במובהק בפריטים ובציוד לספורט אחר, כאשר עפיפוני הגלישה הינם אביזרי ספורט מובהקים ואין להם שימושים אחרים מעבר לספורט. לכן, לדעתנו אין כל היגיון להוציא אותם מן הסיווג הטבעי בפרט מכס 95.06 לפרטים אחרים בתעריף המכס.

על פי דברי ההסבר של השיטה ההרמונית לסיווג טובין (של ארגון המכס העולמי בבריסל), במסגרת פרט 63.06 שהינו פרט המכס הנכון לשיטת המכס לסיווג עפיפוני הגלישה, מסווגים מפרשים המשמשים לאוניות מפרש, יאכטות או מפרשים לגלשני Sailboards, אשר המשותף לכולם כי הם מחוברים לתורן.

עפיפוני הגלישה אינם מפרשים, אינם מחוברים לתורן או לסירה ולכן אנו סבורים כי הם אינם מפרשים לגלשני Sailboards. עמדת הסיווג של המכס המתוארת לעיל עומדת בימים אלה גם למבחן בהליכי השגה מינהליים, שהוגשו על ידי משרד עורכי הדין של החתומים מעלה.

יצוין כי הבדל זה בין מפרש המסווג בפרט מכס 63.06 לבין עפיפון המסווג בפרט מכס 95.06 הוכר על ידי המכס במקרה אחד, שם נקבע כי ישנו הבדל בין מפרש לעפיפון (Kite) ובעוד שעפיפון נלבש לגופו של הגולש, מפרש מיועד להתחבר לסירה, יאכטה או גלשן רוח.

המלצתנו ליבואני עפיפוני הגלישה היא לנסות ולנהל הליכי השגה מול המכס בנושא זה ולשלם במקרה הצורך את המס הנדרש "אגב מחאה" עד לסיום בירור המחלוקת.

 * האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.

* עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט:www.nadel-law.co.il