דעה אחרת: המכס לא ביטל את נוהל משלוח קטן

עורכי הדין גיל נדל והילה וולגמוט טוענים כי פרסום נוהל קניין רוחני בחודש יוני אינו מבטל את נוהל משלוח קטן. ביקורת בית המשפט שנמתחה לאחרונה על נוהל משלוח קטן נותרה בעינה


00:00 ,16.08.2007 מאת: מערכת פורט2פורט

עורכי הדין גיל נדל והילה וולגמוט טוענים כי פרסום נוהל קניין רוחני בחודש יוני אינו מבטל את נוהל משלוח קטן. ביקורת בית המשפט שנמתחה לאחרונה על נוהל משלוח קטן נותרה בעינה
 
כידוע, ביום 20.6.07 התפרסם נוהל קניין רוחני המתקן את הנוהל שנהג עד כה. פרסום הנוהל החדש לווה במאמרים ובמכתבים שונים שהכריזו על ביטולו של נוהל משלוח קטן. במאמר שיפורסם בגיליון אוגוסט של המגזין port2port טוענים עורכי הדין גיל נדל והילה וולגמוט, כי ההכרזה על ביטול הנוהל הקטן באה בטרם עת. למעשה, לדעת הכותבים, לא זו בלבד שהנוהל החדש לא ביטל את נוהל משלוח קטן, אלא שהתקנת הנוהל החדש נראית כניסיון לחזקו בפני בקורת בית המשפט שנמתחה עליו לאחרונה, ניסיון שלדעת הכותבים לא יצלח.
 
עורכי הדין גיל נדל והילה וולגמוט מסבירים כי עיקר הביקורת המהותית שנמתחה לאחרונה על ידי בית המשפט על נוהל משלוח קטן נותרה בעינה. נוהל קניין רוחני החדש כמו הישן טעון תיקון משמעותי, והתאמה להוראות סעיף 200 א' לפקודת המכס.

הנוהל עדיין כולל אפשרות לעיכוב טובין ללא הפקדת ערבות בנקאית וללא הגשת תביעה לבית המשפט, ובכך הנו מנוגד להוראות סעיף 200 א' המטילות את החובה להגיש תובענה על בעל הזכויות. האפשרות לעכב טובין מבלי לדרוש ערבויות והגשת תובענה מבעל הזכויות יכולה להביא לכך שבעל הזכויות ינצל את מעמדו ויתנכל ליבואנים קטנים המייבאים במסגרת של יבוא מקביל. זאת בין אם הוא סומך על כך שהיבואן לא יגיש תובענה להחזרת התפוס במקרה של משלוח קטן משיקולי עלות/ תועלת ובין אם על ידי כך שבעל הזכויות גורם לעיכוב של כל משלוח ל-6 ימי עבודה, דבר שיש בו להזיק ליבואן הקטן ולפגוע בניהול עסקיו.
 
כאמור, המאמר המלא מופיע במלואו בגיליון אוגוסט של מגזין port2port היוצא לאור בימים אלה.