מי חייב בתשלום אגרה עבור שימוש בחותמת כשרות?

היבואן שילם לגוף כשרות מלונדון עבור השימוש בחותמת ומכר את המזון המיובא למשווק בארץ. גוף הכשרות תבע תשלום אגרה נוסף מהמשווק; ביהמ"ש דחה את התביעה ואף קבע שיש לשלם לנתבע הוצאות משפט


00:00 ,25.10.2011 מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנר

גוף הכשרות Federation of Synagogues מלונדון הגיש תביעה נגד יבואנית מזון בטענה כי זו עשתה שימוש בחותמת כשרות לגבי מוצר ששווק על ידה, מבלי להסדיר את התשלום לגוף הכשרות. לאחרונה, ניתן פסק-דין בעניין זה בבית משפט השלום בחיפה.

סיפור המקרה:

הגוף ששמו Federation of synagogues מלונדון הוא גוף רבני אורתודוקסי, המעניק אישור לשימוש בחותמת כשרות ליבואני מזון, תמורת תשלום אגרה.

חברת תומר יבוא ושיווק מזון עוסקת ביבוא מוצרי מזון.

לטענת גוף הכשרות, הוא גילה כי מוצרי מזון שיובאו מהמזרח הרחוק על ידי חברת תומר יבוא מזון מסומנים בחותמת הכשרות שלו, מבלי שחברת תומר שילמה לו אגרה או הסדירה מראש את העניין עמו.

לפיכך, טען גוף הכשרות כי יש לחייב את חברת תומר לשלם אגרה למשך שנתיים בסך כולל של 35,000 שקל.

חברת תומר טענה כי לא ייבאה את המוצר אלא רכשה אותו בארץ מיבואנים אחרים, שהציגו בפניה אישור כי האגרה שולמה לגוף הכשרות, ולכן, ביקשה לדחות את התביעה. חברת תומר טענה כי העובדה שהמוצרים המיובאים נמכרו על ידי היבואן לאחרים, הייתה ידועה לגוף הכשרות.

בבית המשפט העיד גם נציג של היבואן שקיבל את אישור חותמת הכשרות בתשלום ומכר את המוצר לחברת תומר, וזה העיד כי הודיע לגוף הכשרות שבכוונתו למכור את המוצר בארץ לצדדים אחרים שיעשו שימוש בחותמת בעת המכירה.

בכל מקרה, טענה חברת תומר, האגרה שגבה גוף הכשרות מן היבואנים עבור המוצר עמדה על כ-1,200 דולר לשנה בלבד, ולכן טענה, כי סכום התביעה מופרז.

במענה לטענות אלה, טען גוף הכשרות כי אישור השימוש בחותמת הכשרות ניתן ליבואנים ששילמו בלבד, וחברת תומר אינה זכאית לעשות בו שימוש.

פסק-הדין:

בית המשפט ציין כי הוכח בפניו שעבור המוצר במחלוקת, שולמה לגוף הכשרות אגרה מאת היבואנים, ולכן, אין כל הצדקה לחייב את חברת תומר לשלם אגרה נוספת בעד השימוש בחותמת, ביחס לאותו מוצר.

בית המשפט קבע כי היה מותר לחברת תומר לשווק בארץ את המוצר המיובא, לאחר שנרכש על ידה מהיבואן, תוך שימוש בחותמת הכשרות, ומבלי שתידרש לשלם בעבור השימוש בחותמת. למסקנה זו הגיע בית המשפט בין היתר, משום שהוכח לו שבמקרים אחרים (ביחס למוצרים אחרים), הודיע היבואן לגוף הכשרות כי בכוונתו למכור את המוצר לחברת תומר שתעשה שימוש בחותמת.

בסופו של דבר, תביעת גוף הכשרות נדחתה והוא חויב בתשלום הוצאות ושכר טרחת עו"ד של 5,000 שקל.

[תא"מ (שלום חיפה) 6853-03-09 Federation of Synagogues לונדון ואח' נ' תומר יבוא ושיווק מזון (1983) בע"מ ואח', פסק-דין מיום 2.10.11, השופט א. סלאמה. ב"כ הצדדים- לגוף הכשרות- עו"ד מ. דוידוביץ'. ליבואן- עו"ד ל. עמר].


האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.

עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט: www.nadel-law.co.il