נגזר דינם של עובדי גוטקס שהורשעו בהתחמקות מתשלומי מכס

סמנכ"ל החברה ומנהלת הרכש הועמדו לדין לאחר שהצהירו כי ייבאו בגדי ים ממקור אירופי הזככאים לפטור ממכס, אך בפועל הבדים יובאו ממדינות אחרות. על הנאשמים נגזר עונש של עבודות שירות וקנסות כספיים


00:00 ,25.07.2011 מאת: עו"ד גיל נדל, עו"ד עומר וגנר

לאחרונה, גזר בית משפט השלום בראשון לציון עונש של עבודות שירות וקנסות כספיים של עובדים של חברת גוטקס, העוסקת בייבוא בגדי ים, שהורשעו בהתחמקות מתשלומי מכס.

עובדות המקרה

חברת גוטקס ייבאה בגדי ים וחוף מטורקיה, רומניה ובולגריה, בין השנים 2003-2006, והצהירה כי מדובר בבגדי ים ממקור אירופי הזכאים לפטור ממכס. על פי הסכמי הסחר הרלוונטיים, בגדי ים ייחשבו כמקוריים אם יוצרו באותן מדינות משלב החוט.

בפועל, התברר כי הבדים ששימשו לתפירת בגדי הים יובאו ממדינות אחרות. במעשים אלה, נגרע מקופת המדינה סכום של למעלה משישה מיליון שקלים הכוללים תשלומי מכס ומס ערך מוסף. סמנכ"ל החברה ומנהלת הרכש הועמדו לדין בגין מעשים אלה, בנוסף לחברה עצמה.

המדינה טענה כי לזכותם של הנאשמים עומדת הודאתם המוקדמת שחסכה זמן שיפוטי, וכי החברה שילמה את המס שנגרע באופן מיידי, כמו גם עברם הנקי והעובדה כי ממעשים אלה לא קיבלו כל טובת הנאה. עוד ציינה המדינה כי לאחר מעשים אלה השתנו הסכמי הסחר. לאור זאת, ביקשה המדינה להטיל על הנאשמים עונש של מאסר בדרך של עבודות שירות במסגרת הסדר טיעון.

 

גזר-הדין

כשיקולים להחמרה, ציין בית המשפט כי מדובר בעבירות חמורות שנעברו במשך למעלה משנתיים ובהיקף חסר תקדים.

בית המשפט ציין כי קיים תחכום רב במעשים, היות והבדים יובאו ממדינה עימה לישראל אין הסכם סחר, למדינה אחרת באירופה עימה לישראל יש הסכם סחר, מתוך מטרה להערים על המכס, והדבר מצדיק ענישה הולמת. עוד ציין בית המשפט כי לאור ניסיונם רב השנים של המעורבים בפרשה, אין ספק שלא מדובר בעצימת עיניים אלא במעשים שנעשו ביודעין.

בית המשפט ציין העובדה שהחברה שילמה את גירעון המס באופן מיידי מצדיקה התחשבות מסוימת בעונש, אך הביע דעתו כי מדובר בשיטת "מצליח", שבית המשפט צריך להרתיע מפני ביצועה. כשיקולים להקלה, ציין בית המשפט כי מדובר בנאשמים ששיתפו פעולה עם החקירה, שלא הפיקו כל טובת הנאה מן המעשים והעובדה שכיום אינם עובדים עוד בחברה. בית המשפט לא ייחס חשיבות לכך שהסכמי הסחר שונו לאחר מכן.

בסופו של דבר, אימץ בית המשפט את הסדר הטיעון וגזר על החברה קנס של 600 אלף שקלים, ועל נושאי המשרה עונשים של מאסר בדרך של עבודות שירות, וקנסות הנעים בין 25 אלף ל-50 אלף שקלים.

(ת.פ. (שלום ראשל"צ) 2319/09 מדינת ישראל- לשכה משפטית לאגף המכס ומע"מ נ' חברת גוטקס מודלס בע"מ ואח', גזר-דין מיום 12.7.11, השופט רפי ארניה. ב"כ הצדדים- למדינה- עו"ד שמש-מנור. לחברת גוטקס- עו"ד הדר).

האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי. עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא וייצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט: www.nadel-law.co.il