נדחתה תביעת סוכן מכס נגד יבואן, בגין חוב עמילות מכס

סוכן מכס שטיפל במשלוח של מוצרי קישוט לגן שיובא מסין ודרש תשלום של כ-50 אלף שקלים, טען כי נותרה יתרה בסך כ-24 אלף שקלים שהיבואן חייב לו. היבואן טען שלא הזמין שירותים אלה וכי הוא עוסק במוצרי חשמל


00:00 ,06.07.2011 מאת: עו"ד גיל נדל, קידר הללי

לאחרונה, נדחתה תביעה של סוכן מכס נגד יבואן מוצרי חשמל, ביחס לחוב נטען הנוגע לשירותי עמילות מכס, מאחר וסוכן המכס לא הצליח להוכיח שהיבואן הזמין את שירותיו.

עובדות המקרה וטענות הצדדים

בשנת 2007 טיפל סוכן המכס במשלוח של מוצרי קישוט לגן שיובא מסין, ובגין כך דרש מהיבואן תשלום של כ-50 אלף שקלים. לפי הטענה, חלק מן החוב נפרע, ונותרה יתרת חוב על סך של כ-24 אלף שקלים, אותם תבע סוכן המכס במסגרת תביעה זו. סוכן המכס טען כי היבואן הזמין את שירותיו והוא זה שחייב בתשלום יתרת החוב.

מנגד, טען היבואן כי השתמש בשירותי סוכן המכס בעבר, אך עבור שירותים אלו שילם את מלוא חובו. ביחס למשלוח נשוא התביעה, טען היבואן כי לא הזמין שירותים אלה, וממילא מדובר במשלוח של מוצרי קישוט לגן, בעוד הוא עוסק במוצרי חשמל.

פסק-הדין

בית המשפט קבע כי על פי הראיות עולה שבנו של היבואן הוא זה שיזם את ההתקשרות לקבלת שירותי סוכן המכס, נוכח היכרות קודמת ביניהם, ובמהלך 2007 לא יכול היה עוד לשלם את חובותיו. למעשה, בית המשפט נדרש להכריע בשאלה האם יש לייחס את יתרת החוב ליבואן, שעה שהיבואן טוען שלא הזמין את השירותים.

בית המשפט חזר על הכלל כי נטל ההוכחה מוטל על התובע- סוכן המכס. כלומר, כאשר טוען סוכן המכס כי היבואן הוא שהזמין את שירותיו, עליו להוכיח טענה זו.

בית המשפט קבע כי, לא הוצג כל מסמך המבטא את זהות המזמין של אותה הזמנה, כמו כן, סוכן המכס לא טרח להציג את האסמכתאות לתשלום, ביחס לחלק מהחוב שלפי הטענה כן שולם.

למעלה מכך, בעדות מנהל סוכן המכס התגלה כי אין באפשרותו להציג את השיקים שכן שולמו לו בגין החוב, והוא אישר כי לא קיבל אותם מהיבואן, וכי ההזמנה בוצעה על ידי בנו של היבואן. בהמשך, קבע בית המשפט כי יש להוסיף את העובדה כי מדובר בייבוא של מוצרים לגן, תחום שונה מתחום החשמל בו עוסק היבואן, והדבר מחזק את טענת היבואן כי לא הזמין את השירותים.

בסופו של דבר, דחה בית המשפט את התביעה וחייב את סוכן המכס בהוצאות משפט בסך של 7,500 שקלים.

(תאמ (שלום ת"א) 19015-08 אי אף אל שילוח המאה ה- 21 בע"מ נ' בזק חיש אלקטרומכניקה (2002) בע"מ, פסק-דין מיום 16.6.11, השופט רונן אילן, ב"כ הצדדים- לסוכן המכס- עו"ד אסף אביקסיס. ליבואנית- עו"ד גבי דור).

האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי. עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא וייצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט: www.nadel-law.co.il