תעוכב החזרת מכולה החשודה כגנובה לבעליה

חברה זרה תבעה חברה ישראלית, בטענה שמכולה המוחזקת בידיה היא רכושה. בית המשפט המחוזי בחיפה הורה על עיכוב ביצוע פסק דין של בית משפט השלום


00:00 ,22.05.2012 מאת: עו"ד גיל נדל, ליאור מנשרוף

בהליך שהתנהל בבית משפט השלום בחיפה טענה חברת ספנות זרה כי המכולה שכעת נמצאת בידיה של חברה ישראלית נגנבה ממנה בעת שהיתה במחסן של חברה אחרת. לכן, דרשה החברה הזרה שבית המשפט יקבע שהיא הבעלים האמיתי של הנכס ועל החברה הישראלית להחזירה לחזקתה.

בכתב ההגנה טענה החברה הישראלית שהיא רכשה את המכולה כדין מחברה ישראלית אחרת הרשומה בישראל. לטענתה, הרכישה בוצעה בתום לב ובתמורה, ולכן הבעלות על המכולה עברה אליה, מכוח "תקנת השוק".

יצוין שהחברה הישראלית שילמה, לטענתה, 6,000 שקל עבור המכולה, כאשר שוויה האמיתי מוערך בפי שלושה מכך.

בפסק הדין דחתה השופטת אילת דגן את טענת הרכישה בתום לב, ולכן חייבה את החברה הישראלית להשיב את המכולה לחברה הזרה תוך שבעה ימים.

החברה הישראלית הגישה ערעור על ההחלטה לבית המשפט המחוזי. בנוסף הוגשה בקשה לעכב את ביצוע פסק הדין, בטענה שהיא לא היתה מיוצגת, וכי סיכויי הערעור להתקבל טובים.

השופטת רבקה פוקס מהמחוזי קבעה שבמידה והחברה הישראלית תפקיד ערבון בסך 5,000 שקל יעוכב פסק הדין, והורתה לחברה הזרה להגיב לבקשה לעיכוב הביצוע. עוד נקבע, כי במידה ולא תוגש תגובה, תישאר המכולה בידי החברה הישראלית עד להכרעה בערעור.

 

_______________________

 

* האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.

 

* עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט:www.nadel-law.co.il