גודל גופן: א א א
×
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
מחשבוני המרה
שערי מטבע יציגים
תאריך עדכון: 16.01.2019
יחידות מטבע השער % שינוי
דולר 3.67 +0.355
אירו 4.1953 +0.074
ליש"ט 4.7175 +0.308
100 יין 3.3832 -0.012
מחשבון המרה מט"ח
מחשבוני עזר
אורך שטח נפח משקל
cm
m
km
inch
foot
yard
mile
נקה
square cm
square m
square km
square inch
square yard
square mile
נקה
cc
litre
cubic m
cubic inch
cubic yard
gallon
נקה
kg
short ton
long ton
lb
oz
נקה
חישוב משקל נפחי
סידור עבודה בנמלים

פס״ד: אין לקבל את טענת המכס כי יש לסווג מערכות וידאו קונפרנס כ״צג״

בית המשפט מתח ביקורת על התנהלות המכס וקבע כי לא יהיה מופרך לטעון שפרשנות המכס כי הטובין הינם דווקא ״צג״, מבוססת על האינטרס המיסויי המאפשר גביית מס גבוהה על צגים
עו״ד יהונתן כאהן, עו״ד דפנה כאהן / 20.12.18 / 11:03
פס״ד: אין לקבל את טענת המכס כי יש לסווג מערכות וידאו קונפרנס כ״צג״
20.12.18
פס״ד: אין לקבל את טענת המכס כי יש לסווג מערכות וידאו קונפרנס כ״צג״
עו״ד דפנה כאהן ועו״ד יהונתן כאהן
20.12.18
עו״ד דפנה כאהן ועו״ד יהונתן כאהן

בתיק זה ייצג משרדנו את היבואנית, חברת תקשורת, שייבאה מערכות תקשורת מסוג ״וידאו קונפרנס״. המדובר במערכות משוכללות המדמות חדר ישיבות וכוללות את רכיב התקשורת (codec), וכן מיקרופונים בעלי רגישות גבוהה ויכולת מיסוך רעשים, ומסך גדול התלוי על הקיר (או מס׳ מסכים). מערכות אלה מגיעות בשתי צורות: אינטגרליות או מודולריות.

 

המערכת הינה למעשה מודל מתקדם ומשוכלל של מה שהיה ידוע בעבר כ״וידאופון״, אשר לגביו הסכים המכס כי הינו בגדר ״טלפון״ ולפיכך אינו חייב במס קנייה. אלא שבניגוד לעמדתו בעניין ה״וידאופון״, הרי שלעניין מערכות ה״וידאו קונפרנס״ טען המכס כי הן ״מכונה לביצוע שיחות ועידה בווידאו ואינם מוגדרים כמכשיר טלפון״.

 

המכס טען כי לשיטתו המדובר דווקא ב״צגים״ החייבים בתשלום מס קנייה בשיעור שבין 15% ל- 30%, בהתאם לגודל הצג.

 

בית המשפט קבע כי אין לקבל את פרשנות המכס לפיה מערכת תקשורת חזותית הכוללת צגים תסווג כ״צג״. בית המשפט קיבל את עמדת היבואנית, וקבע כי אין ספק שהשימוש העיקרי במערכת תקשורת חזותית אינו צפייה בעלמא בצג, אלא שימוש בו לצרכי תקשורת.

 

בית המשפט קבע עוד כי ייעודן של מערכות התקשורת הינו ״תקשורת״, ובלעדי רכיב התקשורת המערכת הינה חסרת ערך. בית המשפט נעזר ב״מבחן ההשמטה״, שבמסגרתו בודקים אם אדם סביר המבקש לרכוש מערכת תקשורת חזותית יעשה שימוש בטובין ללא רכיב זה או אחר. עפ״י מבחן זה, כאשר משמיטים את רכיב הצג עדיין ניתן לעשות שימוש במערכת שהיא עדיין מערכת תקשורת, אך כאשר מותירים את הצג ומנתקים את רכיב התקשורת, המערכת איננה עוד מערכת תקשורת אלא שינתה את מהותה. מכאן ברור כי מהות המערכת הינה התקשורת ולא הצג.

 

נקבע כי לקוח רגיל לא ירכוש מערכת תקשורת חזותית על מנת לעשות שימוש בצג בלבד. משתמש רגיל לא יפנה לשימוש במערכת תקשורת חזותית כאשר כל רצונו הוא ״להביט״ בצג ללא יכולת להתקשר ומבלי לצפות בצג בבני שיח אחרים, וכי אם נשמיט ממערכת התקשורת החזותית את יכולת התקשורת, תהפוך היא לכלי ריק. ובמילים פשוטות – אדם אשר יבקש לעשות שימוש במערכת תקשורת חזותית ויתבשר כי התקשורת נותקה – לא יעשה בה שימוש.

 

בית המשפט מתח ביקורת על התנהלות המכס וקבע כי לא יהיה מופרך לטעון שפרשנות המכס כי הטובין הינם דווקא ״צג״, מבוססת על האינטרס המיסויי המאפשר גביית מס גבוהה על צגים.

 

ת.א. 21411-06-14 (שלום ת״א) בינת תקשורת מחשבים בע״מ נ׳ מדינת ישראל אגף המכס והמע״מ. פסק דינו של כב׳ השופט אביים ברקאי מיום  10.10.18 (פורסם בנבו). (החברה היבואנית יוצגה על ידי משרדנו ואילו רשות המסים יוצגה ע״י עו״ד ניר וילנר מפרקליטות מחוז ת״א (אזרחי)).

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

המשרד מתמחה בתחומי עיסוק: משפט מסחרי ועסקי, מכס - מסים עקיפים, סחר בינלאומי, דיני מכס ומס קנייה. לפרטים: יהונתן כאהן ושות׳, משרד עורכי דין ונוטריון www.khklaw.co.il

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

המגזין הדיגיטלי
גיליון 926
פייסבוק

×