בססח מפסיקה לבטח יצואנים ישראלים ליוון

תמרור אזהרה מצד החברה הישראלית לביטוח אשראי; במקביל להפסקת הביטוח הורידה גם את דירוג יון כמדינה ל-D


00:00 ,22.05.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

במקביל להפסקת הכיסוי הביטוחי בעסקאות ייצוא, הורידה בססח את דירוג המדינה לדירוג D עקב חשש ממשי ליציאת יוון מגוש היורו בתקופה הקרובה # דוד מילגרום, מנכ"ל בססח: "בשבועות הקרובים נדרשת זהירות מיוחדת במשלוחי ייצוא ליוון"

בעקבות המצב הכלכלי וחוסר הוודאות בנוגע לעתידה של יון, הודיעה היום (ג') החברה הישראלית לביטוח אשראי בססח למבוטחיה על הפסקת הכיסוי הביטוחי בגין עסקאות ייצוא חדשות מישראל ליון עד להתבהרות המצב במדינה.

במקביל הורידה בססח את דירוג יון לדרגה D, הדירוג הנמוך ביותר אותו מעניקה החברה ליציבות הכלכלית של מדינות.

על פי נתוני בססח, ובהסתמך על נתוני הלמ"ס, בשנת 2011 עמד סך הייצוא הישראלי ליוון על כ-205 מיליון דולר, כאשר ברבעון הראשון של 2012 עמד היקף הייצוא הישראלין על כ-36 מיליון דולר. עיקר הייצוא ליון הוא בתחומי התעשיות הכימיות, מוצרי הפלסטיק והגומי, מתכות, מכונות וציוד חשמלי.

בהודעה שהוציאה בססח ללקוחותיה נמסר כי ביטול הכיסוי הביטוחי לעסקאות ייצוא ליון נובע מהחשש הממשי ליציאתה מגוש היורו בתקופה הקרובה. בחברה אומרים כי החשש המרכזי הוא ממעבר המדינה למטבע מקומי (דרכמה), שיתבטא בפיחות ענק ובקושי של חברות לעמוד בהתחייבויות הכספיות מול ספקים בעולם ובכללם ספקים ישראלים.

בבססח הביעו גם חשש מפני העובדה שעד כה לא נמצא רוב פרלמנטרי ביוון אחרי הבחירות האחרונות לתוכנית הייצוב שגובשה בין ממשלת יון לבין הקהילה האירופאית. לאור זאת נקבעו בחירות חדשות ב-17 ביוני.

מנכ"ל בססח דוד מילגרום אמר כי בשבועות הקרובים נדרשת זהירות מיוחדת במשלוחי ייצוא ליון. עם זאת, מילגרום הביע תקווה שההתדרדרות ביון תהווה תמרור אזהרה עבור תושביה, שבחרו בבחירות האחרונות במפלגות קיצוניות מימין ומשמאל.

יצוין שבססח מבטחת אשראי ב-115 מדינות, בהיקף של מעל ל-14 מיליארד דולר בשנה, בעסקאות סחר חוץ ובשוק המקומי. ביטוח האשראי מבטיח שהספק יקבל את כספו גם במידה שהלקוח אינו משלם כתוצאה מחדלות פירעון, קשיים כלכליים, או אירוע פוליטי המונע תשלום. בססח מוחזקת בבעלות על ידי הראל השקעות בביטוח ופיננסים, ביטוח חקלאי ויולר הרמס (Euler Hermes), שהוא מבטח האשראי הגדול בעולם.