בעקבות התרסקות מטוס UPS: אזהרה חמורה להטסת סוללות ליתיום

תחקיר האירוע שהתרחש לפני כחודש העלה כי מטוס המטען הוביל כמות גדולה של סוללות ליתיום. פורסמו צעדי זהירות הנדרשים בעת הטסת סוללות אלו


00:00 ,10.10.2010 מאת: מערכת פורט2פורט

תחקיר האירוע שהתרחש לפני כחודש העלה כי מטוס המטען הוביל כמות גדולה של סוללות ליתיום. פורסמו צעדי זהירות הנדרשים בעת הטסת סוללות אלו
 
רשות התעופה האזרחית של ארה"ב Federal Aviation Administration פרסמה אזהרת בטיחות חמורה לחברות התעופה העוסקות בהטסת מטענים להקפיד לנקוט בצעדי זהירות בעת הטסת סוללות ליתיום. האזהרה פורסמה לאחר שחקירת התרסקות מטוס המטען של חברת UPS בתחילת החודש שעבר בנסיכות דובאי העלתה, שהמטוס הוביל מטען של כמות גדולה של סוללות ליתיום העולות באש בנקל.
 
באזהרת הרשות האמריקאית צוין כי יש להקפיד לאחסן את הסוללות באזורים מיוחדים בבטן המטוס הכוללים אמצעי כיבוי אש, להעביר הדרכות לצוותי המטוסים ולהקפיד על דיווח מדויק של בעלי המטען על תכולתו.
 
בחקירת אירוע התרסקות מטוס המטען של UPS מדגם בואינג 747-400 עלה כי עקב תקלה בתא הטייס פרצה אש אשר התפשטה למטען המטוס. סוללות הליתיום הרבות שהיו במטען שכלל טלפונים ניידים, עלו באש והביאו להתרסקות המטוס ומותם של שני הטייסים.
 
צוות המטוס דיווח על עשן בתא הטייס 28 דקות לאחר המראת המטוס משדה התעופה של דובאי לשדה התעופה של קלן בגרמניה. המטוס הופנה לנחות בשדה תעופה צבאי ליד דובאי אך הוא התרסק בשטח פתוח.
 
ברשות התעופה האזרחית של ארה"ב מזכירים כי סוללות הממהרות להתלקח היו הסיבה ל-13 מקרים בהם פרצה אש על סיפונם של מטוסים משנת 2001.