ירדן: פתיחת כינוס דאבוס בסימן המשבר הכלכלי העולמי

במהלך הכנס בו ישתתפו כ-1,300 אישים בכירים מ-80 מדינות, יוקדשו דיונים לבחינת המצב המדיני באזור לאחר המלחמה בעזה ובחינת הקשר בין המצב הפוליטי לצמיחה כלכלית


00:00 ,14.05.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

במהלך הכנס בו ישתתפו כ-1,300 אישים בכירים מ-80 מדינות, יוקדשו דיונים לבחינת המצב המדיני באזור לאחר המלחמה בעזה ובחינת הקשר בין המצב הפוליטי לצמיחה כלכלית
 
בירדן ייפתח מחר כינוס דאבוס הכלכלי הבינלאומי בנאום פתיחה חגיגי של המארח המלך עבדאללה השני. זו הפעם החמישית בה נערך הכינוס לחופי ים המלח בירדן, והשנה צפוי להשתתף מספר שיא של 1,300 אישים בכירים מ-80 מדינות, מובילי דעת קהל בתחומי הפוליטיקה, העסקים ונציגי ארגוני חברה אזרחית.
 
הכינוס נערך השנה בצל אי הבהירות עקב המשבר הכלכלי העולמי וכותרתו "השלכות המשבר הכלכלי על המזרח התיכון – אסטרטגיות מקומיות להצלחה". כמו כן יוקדשו דיונים לבחינת המצב המדיני באזור לאחר המלחמה בעזה ובחינת הקשר בין המצב הפוליטי לצמיחה כלכלית בעקבות אזהרתו של המארח לאחרונה כי מצפה מלחמה באזור אם לא יימצא פתרון מדיני.
 
כן ייערכו שתי פסגות מנהיגים ומומחים האחת בתחום האנרגיה והשנייה בתחום השירותים הפיננסיים. ציר דיונים מיוחד יוקדש לנושאי מדע וטכנולוגיה עם דגש על מדענים וחוקרים בני האזור אשר היגרו לארה"ב, אירופה ואסיה על מנת ללמוד מניסיונם בתחום.
 
בין הפרויקטים שבכוונת ירדן להציג ולהבליט בכינוס הכלכלי, חתימה על הסכם עם חברה תורכית בהיקף של מיליארד דולר לתקופה של 3.5 שנים לאספקת מי נהר אלדיסי לרבת עמון בהיקף של 100 מיליון מטר מעוקב בשנה.
 
עוד יוצג הסכם אשר נחתם בין ממשלת ירדן לחברת Shell העולמית להפקת נפט מפצלי שמן. ההסכם הוא לשלוש שנים בארבעה שלבים בהיקף כולל של 540 מיליון דולר בכלל זה הגדרת אזור זיכיון לכריית פצלי שמן בשטח כולל של אלף קילומטר מרובע.
 
כן צפוי להיחתם במהלך הכינוס הסכם בין ממשלת ירדן לחברה הבריטית British Petroleumלחיפושי גז טבעי בשדה "אלרישה" בהיקף כולל של 237 מיליון דולר.