יוקמו צוותי עבודה ישראל-רוסיה לבדיקת היתכנות הסכם סחר חופשי

צוותי העבודה יכללו נציגים של ישראל, רוסיה, ביאלרוס וקזחסטן. שלוש האחרונות כוננו לאחרונה איחוד מכס ביניהן


00:00 ,23.10.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

שר התמ"ת שלום שמחון סיכם עםסגן ראש ממשלת רוסיה אַרְקַדִי דְבוֹרקוֹבִיץ', המשמש גם כיו"ר הוועדה המעורבת עם ישראל, על הקמת צוות שיתניע את תהליך העבודה להכנת סקר היתכנות, שעל פי תוצאותיו יקודם הסכם סחר חופשי בין המדינות. צוות העבודה יכלול את נציגי ישראל, רוסיה, ביאלרוס וקזחסטן, בשל העובדה ששלוש האחרונות כוננו לאחרונה איחוד מכס.


הדיבורים בעקבות הצטרפות רוסיה לארגון הסחר העולמי.


שמחון התייחס ליישום ההסכם לשיתוף פעולה במו"פ, שנחתם לפני שנתיים ובמסגרתו אושרו למימון שני פרויקטים והוגשו לבדיקה תשעה אחרים. "המספר הגבוה של ההצעות מעיד על התעניינות רבה משני הצדדים לשיתופי פעולה", אמר שמחון, "אני מאמין שיישום מוצלח של הפרויקטים יתרום לשיתופי פעולה בתחום המו"פ והחדשנות בין ישראל לרוסיה".


בפגישה העלה שמחון את נושא הפרוטוקול הפיננסי והציע לממשלת רוסיה לחתום על הסכם מסגרת עם ממשלת ישראל, המסדיר קווי אשראי בין בנקים ישראליים לבנקים ממשלתיים רוסיים, שיבוטח על ידי אשר"א (החברה הישראלית הממשלתית לביטוח סיכוני סחר חוץ).


שמחון: "הסכמים דומים עם מדינות אחרות קידמו באופן משמעותי את הסחר בין המדינות על ידי כך שאפשרו לחברות בשתי המדינות ליהנות מתמיכה ומעורבות הממשלות בכל הנוגע למימון העסקאות".


שמחון הציע לדְבוֹרקוֹבִיץ' לנהל משא ומתן על הסכם מסגרת בתחומי החקלאות, ביוטכנולוגיה, תעשיות עתירות ידע, לרבות חיסכון באנרגיה ובמים, טכנולוגיות ירוקות, רפואה וחינוך.