נדחתה ישיבת ועדת ההיגוי של הסכם ה-QIZ

הישיבה שתוכננה להיערך בקהיר בחודש פברואר נדחתה בעקבות המהומות במצרים. המפגש נועד בכדי לבחון את ההתקדמות בביצוע ההסכם, עמידת החברות בדרישות ובקשת מצרים להרחיב פעילות אזורי התעשיה המועדפים


00:00 ,08.02.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

בעקבות המצב הפנימי במצרים בשל המחאות וההפגנות נגד משטר מובארכ אשר התחילו מזה כשבועיים, הוחלט לדחות את מפגש ועדת המעקב וההיגוי של ההסכם המשולש בין מצרים, ישראל וארצות הברית לייצור משותף באזורי תעשיה מועדפים QIZ.

ל-PORT2PORT נודע כי, המפגש הקרוב של הוועדה היה אמור להיערך בקהיר בירת מצרים בשבוע השלישי של חודש פברואר לבחינת ההתקדמות בביצוע ההסכם, עמידת החברות השונות בדרישות, וכן בבקשות הצד המצרי להרחיב את פעילות אזורי התעשיה המועדפים.

נזכיר כי, על פי ההסכם המשולש לייצור משותף באזורי תעשיה מועדפים אשר נחתם בסוף שנת 2004, זוכה מוצר מצרי הכולל תשומה ישראלית בשיעור של 10.5% לפטור מלא ממכס בכניסה לשוק בארצות הברית. המפעלים במסגרת ההסכם פועלים במצרים בעיקר בתחום ההלבשה והטקסטיל.

היקף יצוא הסחורות מישראל למצרים בשנת 2010 הסתכם בכ-147 מיליון דולר, מתוכם 46 מיליון דולר בתחום הטקסטיל המהווים כ-31% מהייצוא. מאידך, יצוא ההלבשה והטקסטיל ממצרים לארצות הברית במסגרת ההסכם רשם בעשרת החודשים הראשונים של שנת 2010 גידול של 12.7% ועמד על 754.8 מיליון דולר וזאת לעומת 622 מיליון דולר בתקופה המקבילה בשנת 2009.