נפתחו הדיונים לקראת הסכם סחר חופשי בין ישראל לקולומביה

שרי התמ"ת של שתי המדינות נפגשו השבוע בישראל. היצוא הישראלי לקולומביה עמד ב-2011 על 102 מיליון דולר, לעומת יבוא של 712 מיליון דולר


00:00 ,12.03.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

שר התעשייה, המסחר והתיירות של קולומביה סרג'יו דיאז גראנדוס נפגש הבוקר (ב') עם שר התמ"ת שלום שמחון בפתיחת הדיונים בין שתי המדינות בנוגע להסכם סחר חופשי. אל השר הקולומביאני מצטרפת משלחת רשמית שתבקר בישראל במשך חמישה ימים.

מטרת המשלחת מקולומביה היא ללמוד כיצד מעודדים חדשנות ויזמות בישראל. יצוין שעל פי חוק, כ-10 אחוזים מהכנסות המדינה מתמלוגים בקולומביה מוקצים לטובת קידום המדע, הטכנולוגיה והחדשנות. מדובר בתקציב של כ-1.4 מיליארד דולר לארבע השנים הקרובות.

המשלחת הקולומביאנית מורכבת מנציגים של גופים שונים, כולל נציגי משרד התעשייה והמסחר, משרד המדע, הבנק לסחר חוץ ופיתוח ונציגי התוכנית הממשלתית להגברת היצור מטעם משרד התמ"ת.

במהלך שהותה בישראל תיפגש המשלחת הקולומביאנית עם שר התיירות, גורמים במשרד המדען הראשי, משרד החוץ, נציגי קרנות הון סיכון, גורמי אקדמיה וחברות של העברת ידע טכנולוגי באוניברסיטה העברית ובהדסית וכן חברות פרטיות.

במפגש עם שמחון ציין השר גראנדוס שישראל היא מדינה חשובה עבור קולומביה ומהווה דוגמה לקידמה, לתעשייה וליוזמה. "אנו רואים בהסכם הסחר הזדמנות לפיתוח קשרים בין המדינות", אמר, "גודלה של המשלחת מעיד על החשיבות שאנו מייחסים לנושא. אנו מקווים שהמשא ומתן יסתיים עד סוף השנה ויוכתר בהצלחה".

שמחון ציין שישראל מייחסת לקולומביה חשיבות רבה כמדינת מפתח באמריקה הלטינית, וכי מאז פגישת השרים בג'נבה חלה הקדמות רבה בין הצדדים. לצד הסכם הסחר ביקש שמחון לבדוק אפשרות לגבש הסכם שיאפשר לישראל גישה למגוון הביולוגי בקולומביה".

יצוין שבמהלך 2011 עמד היצוא הישראלי לקולומביה על כ-102 מיליון דולר, ירידה של כ-40% מהתקופה המקבילה אשתקד. ענפי היצוא העיקריים כוללים מכונות וציוד מכני (47%), מכשירים וכלים אופטיים (13%) מוצרי תעשיות כימיות (10%), מוצרי טקסטיל (10%), פלסטיק וגומי ומוצריהם (9%).

לעומתו עמד היבוא הקולומביאני לישראל על כ-712 מיליון דולר ב-2011, עלייה של כ-78% בהשוואה ל-2010. ענפי היבוא העיקריים כוללים בעיקר מוצרים מינרלייםומוצרי פחם.

בקיץ הקרוב צפויה להיפתח נספחות מסחרית של משרד התמ"ת בבוגוטה, בירת קולומביה.