"עושים קניות ברשת"

בעקבות השינויים בהרגלי הצריכה של הישראלים: פורום מסחר אלקטרוני מוקם באיגוד לשכות המסחר


00:00 ,11.12.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

פורום חברות למסחר אלקטרוני יוקם ביום שלישי הקרוב (13.12) באיגוד לשכות המסחר. הפורום מוקם לאור השינויים בהרגלי הצריכה בישראל ובעולם המתבטאים בקנייה מוגברת דרך אתרי המכירות באינטרנט על חשבון הקנייה המסורתית בחנויות ומרכזי הקניות כמו גם האתגרים הנובעים מכך. מגמה זו קיבלה תוקף ביום ראשון שעבר (4.12) עם אישור הממשלה את המלצת ועדת טרכטנברג לביטול תשלום המכס על קניית מוצרים דרך האינטרנט בסכום של עד 1200 ₪.

מנתוני הפורום עולה כי היקף הסחר האלקטרוני בישראל הכולל בתוכו העברת תשלומים לרשויות המדינה, הסתכם בשנת 2010 בסכום שיא של כ- 50 מיליארד ₪. מתוכם, כ - 40 מיליארד ₪ הושקעו ברכישות מוצרים, שירותים ומידע באמצעות רשת האינטרנט וכ 10 מיליארד ₪ עבור קניית מוצרים ושירותים מחוץ לישראל, בעיקר מארה"ב וסין.

מסקרים אחרונים שנערכו בנושא נמצא כי 67% מהישראלים קונים מוצרים באמצעות האינטרנט בקביעות כאשר 78.8% מהם עושים זאת דרך אתרים ישראלים. כמו כן, 44.6% מהישראלים קונים ברשת עד 3 פעמים בשנה. היקף הגולשים באתרי המכירות ובתשלומים לרשויות המדינה מוערך בכ- 5 מיליו איש ומספרם עולה בכ- 20% מידי שנה. הפורום למסחר אלקטרוני יהיה שותף בעיצוב וקידום ההתארגנות בענף כלכלי חשוב ומתפתח זה.

החברות המיוצגות בו יעסקו בין השאר בשאלות של רגולציה ודה-רגולציה, סטנדרטיזציה, מיסוי והשקעות, האצת הליכים להתפתחות הענף, סיוע ממשלתי לפרויקטים מיוחדים ותהליכים חשובים להשתלבות בעולם הסחר האלקטרוני הגלובאלי. החברות העסקיות בפורום באות הן מעולם המסחר האלקטרוני והן מעולם השירותים הטכנולוגיים הקשורים לצורת סחר זו.

לדברי זאב רפואה, יו"ר דירקטוריון netex ומחלוצי תעשיית המחשבים והאינטרנט בישראל, לשעבר מנהל רשות החברות הממשלתיות ומי שעתיד לעמוד בראש הפורום המוקם, "הרעיון הוא שבפורום תשבנה החברות המובילות במשק בתחום המסחר האלקטרוני לצד חברות קטנות ובינוניות, כולם יביאו מניסיונם המוצלח או הפחות-מוצלח, נעלה ביחד את הנושאים הבוערים שצריכים טיפול הן מול הרגולטור והן ברמה של גיבוש סטנדרטים אחידים ונהפוך את הסביבה הוירטואלית של המסחר למקום שבו כולם בישראל רוצים להיות. ראינו תוצאות בסקטורים אחרים שבחרו להתאגד ונקווה שגם כאן נוכל להשפיע".

לדברי עמוס רון, יו"ר ומייסד חברת PlugWallet, ולשעבר מנכ"ל רשות הנמלים ומנכ"ל משרד התשתיות ומיוזמי הקמת הפורום, "ישראל היא מן המדינות המובילות בעולם הן בפיתוח טכנולוגיות חדשניות למסחר אלקטרוני ובכלל זה גם בתחום אפליקציות ופתרונות סלולאריים. כמות הידע שנצבר בנושא ה-ecommerce בקרב חברות הטכנולוגיה, השירותים והמסחר בישראל היא רבה והקמתו של פורום זה היא הזדמנות ייחודית לשתף ולהירתם ביחד על מנת להבטיח שגם הצרכן הישראלי יוכל ליהנות מן היתרונות הרבים של המסחר ברשת בדומה לשווקים אחרים בעולם".