שביתה של עובדי משרד החקלאות מנעה יצוא ויבוא של תוצרת חקלאית

השביתה, במהלכה לא נערכה ביקורת ולא נחתמו מסמכי יצוא, נמשכה שעתיים, לאחר שעובדי האגף לשירותים להגנת הצומח והביקורת זומנו לפגישת חירום אצל מנכ"ל המשרד. הרקע לשביתה: שינויים במבנה הארגוני


00:00 ,28.03.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

יצואנים של תוצרת חקלאית וחקלאים הביעו חשש שמאות טונות של תוצרת חקלאית ליצוא וליבוא נמצאים בסכנה עקב שביתה פתאומית, בה פתחו הבוקר (ד') עובדי האגף לשירותים להגנת הצומח והביקורת במשרד החקלאות.

נכון לרגע זה, לאחר שעתיים הודיעו העובדים על הפסקת השביתה, תלוי בתוצאות פגישת חירום אליה זומנו אצל מנכ"ל משרד החקלאות יוסי ישי בהשתתפות יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקובי.

חלק מהיצואנים התקשרו הבוקר למשרד מנכ"ל משרד התחבורה, וזה אכן קבע פגישה איתם. הפגישה אמורה להתקיים בצהריים, במשרדים שבבית דגן.

אמרה יו"ר ועד עובדי האגף לשירותים להגנת הצומח והביקורת עופרה עברון: "אנו קרוב ל-200 עובדים, שאחראים על כל נושא היבוא והיצוא החקלאי לישראל. אנו נמצאים מזה כשנה בסכסוך עבודה עם הנהלת המשרד, על רקע שינוי מבנה ארגוני ורשימת דרישות שלא התייחסו אלינו כראוי עד היום. בגיבוי ההסתדרות, החלטנו שאנחנו רוצים להראות מה הכוח שלנו".

עברון לא פסלה את ההנחה, שהשביתה פרצה דווקא עכשיו, כשמדובר בשיא עונת היצוא של התוצרת החקלאית מישראל למדינות האיחוד האירופאי.

בהתייחס לחששם של החקלאים ויצואני התוצרת החקלאית אמרה עברון: "אנו נמצאים בקשר הדוק עם החקלאים. הקהל שלנו זה קהל שעובד איתנו באופן קבוע, שלא כמו עובדי הרכבת. תמיד, הקהל שלנו הוא בראש מעיינינו . לאורך זמן, כשדיברנו על כך שאנו צריכים לשבות, היו תמיד סיבות למה לא לשבות. אבל הגענו מסקנה שאין לנו ברירה".

עברון לא פסלה את האפשרות שעובדי האגף יפתחו שוב בשביתה. "תלוי בהתפתחויות", אמרה.

עקב השביתה, עליה הודיע עובדי האגף בשעה 09:30 הבוקר, לא בוצעו בדיקות וביקורת של סחורה חקלאית ארוזה, הממתינה בשדה התעופה בן גוריון ובנמלי הים של ישראל. כתוצאה מכך לא חתמו העובדים על תעודות הביקורת והסחורה לא יכולה היתה לצאת לחו"ל ולהיכנס לשווקי השוק האירופאי המשותף. לחלופין, מדובר גם על סחורה ליבוא, שלא תוכל להיות מופצת בשווקים בארץ.

לדברי יצואנים ומגדלים חקלאיים, מדובר בשיא עונת החקלאות ומאות מכולות עם תוצרת חקלאית שוכבות במחסנים כאבן שאין לה הופכין. לסחורה חקלאית, אמר בעל חברה ליצוא, יש תוקף קצר מאוד. אותו מנהל חברה הוסיף, שלהבדיל מיצוא ימי, הבעיה חמורה יותר ביצוא אווירי של סחורה חקלאית, שכן משך טיסה להולנד, למשל, הוא כמה שעות בלבד. אי אספקת התוצרת פירושה שטיסות לא יכולות לצאת לדרך בהיעדר ניירת בינלאומית.

לדברי היצואן, בנתב"ג נעצרו הבוקר טיסות של תוצרת חקלאית שהיו מיועדות לאירופה ובנוסף לא היתה קבלת קהל של עובדי משרד החקלאות. הוא הוסיף, שהחברה שלו בלבד מייצאת בתקופה זו של השנה כ-500 מכולות עם תוצרת חקלאית בשבוע, שכרגע שוכבים בבונדד.

ינון חורש, מנכ"ל משותף של חברת אדום ליצוא תוצרת חקלאית, אמר היום ל"PORT2PORT": "אנחנו מרגישים שכל אינטרס שיש למישהו במשק, שקשור לפעילות שלנו, הפתרון הכי קל הוא לתת לנו, החקלאים, אזהרה. רק בדרך זו העניינים נפטרים. אנשים יודעים שאם הם יאיימו בשביתה, או יפתחו בשביתה, זה יקפיץ הרבה אנשים ויפתור בעיות, כי לאיים בפגיעה בחקלאים זה משהו שמניב תוצאות".

חורש הוסיף: "התוצרת נקטפה ונארזה. כרגע היא בלי תעודות ולא יכולה לצאת מהארץ. הכמויות הן אדירות. אנחנו מדברים על שבועיים מאוד חשובים לענף החקלאות. רק בפלפל מדובר על סדר גודל של 500 טון בשבוע. באמצע העונה, פלפל או עגבנייה יכולים להחזיק מעמד עד שבועיים וחצי. היום אנו כבר בשלהי העונה ומשך הזמן לייצא תוצרת חקלאית הולך ומתקצר, מה עוד שאנו נמצאים בתחרות אדירה עם חקלאיים מהולנד".

ממשרד החקלאות לא התקבלה תגובה לדברים.