"ההתנהלות בנק הדואר היא מהחמורות והקשות"

יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת ח"כ איתן כבל מתח ביקורת קשה על התנהלות בנק הדואר ודחיית הפעלתו כבנק חברתי עד לינואר 2016


13:24 ,11.08.2015 מאת: מערכת פורט2פורט

ועדת הכלכלה של הכנסת קיבלה דיווח ממנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר אודות הסיבות לדחות את המועד להפעלת בנק הדואר כבנק חברתי בחצי שנה, עד ל-30 בינואר 2016.

 

יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל הזכיר כי רק לאחרונה עסקה הוועדה במצבה הקשה של חברת הדואר ובשירות שהיא מעניקה. הוא הזכיר כי תיקון החוק שנועד להפוך את הדואר לבנק חברתי הוגש על ידי משה כחלון בתקופה בה כיהן כשר התקשורת, ואמר כי יישומו הוא נושא חברתי ממדרגה עליונה.

 

לכן מתח כבל כבל ביקורת קשה על כך שפעם אחר פעם, כבר בפעם החמישית, מדווחים שרי התקשורת לוועדה על החלטתם לדחות את יישום החוק. "כבר ראיתי דברים לא ראויים, אבל ההתנהלות באשר לבנק הדואר היא מהחמורות והקשות ביותר. אני רואה את הדחייה בחומרה רבה. אם המשרד לא יעמוד במועד החדש ויבקש דחייה נוספת, אפנה ליועץ המשפטי לממשלה שיבחן מה אפשר לעשות במקרים בהם הממשלה לא מיישמת את החוק בזמן סביר", אמר.

 

מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר אמר כי הוא מצטרף לדברי היו"ר באשר למצב של הדואר והוסיף כי נושא הדואר הוא אחד משלושת הנושאים החשובים ביותר שבטיפולו. "דואר ישראל וחברת הבת בנק הדואר הוא חולה שנמצא כעת בחדר התאוששות אחרי ניתוח קשה", אמר.

 

פילבר הוסיף כי הדואר בעיצומו של תהליך הבראה, וניצנים ראשונים בעניין השירות ניתן יהיה לראות בספטמבר, כאשר בינואר אפשר יהיה לבחון אם הניתוח הצליח. באשר לדחיית יישום החוק אמר פילבר כי "אנחנו נמצאים בשלבים אחרונים של היישום, לא מעט מכובד המשקל עובר מאתנו לרשות החברות ואני לוקח על עצמי להביא כמה שיותר מהר את הבשורה שהתנאים המאפשרים את הפעלת בנק הדואר הושלמו".

 

המפקח על בנק הדואר במשרד התקשורת, אורן לביאן, אמר כי בדצמבר 2014 מונה דירקטוריון לבנק הדואר ובקרוב יושלם הליך איתור מנכ"ל. הוא ציין כי המשרד מעוניין שהפרדת בנק הדואר מחברת דואר ישראל תעשה בהסכמה בין החברה לבנק, אך הוסיף כי אם לא תהיה הסכמה כזו, המשרד ערוך להתערב. הוא הוסיף כי הבנק יזדקק להון ראשוני של כ-70-80 מיליון שקל, ואמר שהממונה על התקציבים באוצר כבר העביר לו מכתב לפיו אם המדינה תידרש להשקעה בעניין היא תפעל לעשות זאת.

 

ח"כ עיסאווי פריג' התייחס לדיווח ואמר כי הוא מודאג מכך שנוצר מצב של חותמת גומי, שבו לאחר הדיווח נדחה היישום בחצי שנה וכך גם יקרה בפעם הבאה בעוד חצי שנה.

 

ח"כ אורי מקלב אמר כי כיום לציבור אין אמון בדואר לכן צריך להפריד לגמרי בין הדואר לבנק הדואר.

 

ממלא מקום מנכ"ל חברת הדואר, הרצל בר מג, הוסיף כי "הציבור מצפה שבעקבות התיקון הבנק יוכל לתת שירותי אשראי ולקבל פיקדונות, אך לא כדאי לפתח ציפיות כי הוא לא יוכל לעשות זאת. לא תהייה לו יכולת אמתית להיות בנק חברתי ללא תיקון חוק".

 

כבל סיכם את הדיון ואמר כי ההיריון הוא קשה ובעייתי: "אנחנו רחוקים ממימוש החזון של הבנק כבנק חברתי ורחוקים אפילו מהרחבת השירותים לאוכלוסיות החלשות". כבל דרש לקבל דיווח על ההתקדמות ביישום החוק בכתב בעוד שלושה חודשים, והבהיר כי במידה ותידרש ארכה נוספת בכוונתו לפנות ליועץ המשפטי לממשלה לבחון מה קורה כשהממשלה לא מיישמת את החוק תוך זמן סביר.