קבוצת כסלו הגישה הצעה לרכישת אגרקסקו

ביהמ"ש המחוזי בת"א דן היום בהצעות לרכישת אגרקסקו. המתמודדת השניה: קרן ההשקעות הבינ"ל ורטיקל קפיטל גרופ. ההחלטה על הרוכש צפוייה להתקבל עד מחר בבוקר לכל המאוחר. בינתיים האריכה השופטת אלשייך את הקפאת ההליכים ואיפשרה לנושים לעיין בשתי הצעות הרכישה


00:00 ,10.08.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

הבוקר נערך הדיון בעניין צו הקפאת ההליכים בחברת אגרקסקו בבית המשפט המחוזי בת"א ונאמן החברה הפתיע כשהציג שתי הצעות לרכישה. כך עולה מפרוטוקול הדיון.

הצעה מעניינת במיוחד הגיעה מקבוצת כסלו - קבוצה השולטת בכ-14 חברות בישראל בתחום לוגיסטיקה, סחר בינלאומי ונדל"ן. ההצעה של כסלו אינה מתייחסת רק לנכסים ספציפיים אלא גם לרכישת מניות החברה למעט נכסי הנדל"ן.

במסגרת ההצעה, בכוונתה של כסלו להמשיך ולהפעיל את החברה כעסק חי ולהעסיק כ-150 מעובדיה. התמורה מדברת על כמה מרכיבים שונים: סך של 90 מיליון שקל שיחולק כך ש- 35 מיליון שקל ישולמו בשבעה תשלומים רבעוניים שווים החל ממועד ההעברה. בנוסף, עוד 55 מיליון שקל, שיש ודאות לגבי תשלומם, אבל הם נצמדים בהתאם למחזור המכירות של החברה כאחוז ממכירות השנתי של החברה ללא הגבלה של זמן. כך או כך, התשלום ישולם אך המועד תלוי במחזור כשהערכה מדברת על שנתיים עד שלוש שנים.

בנוסף לכך, מתוך ההבנה של החשיבות העצומה של קיום ואחזקת המגדלים, ובמיוחד אלה שעל סף קריסה, הסכימה כסלו להעמיד קרן סיוע למגדלים של 10 מיליון שקל נוספים, בכדי לתת למגדלים הלוואות לחמש שנים במקרה הצורך, בהתאם למה שיקבע ע"י הנאמן. בנוסף לכך גם לחלק מהספקים הלא מובטחים של החברה הם מוסיפים גם קרן כזו של סיוע של 5 מיליון שקל.

בהצעה של כסלו צויין שהקשר עם המגדלים הוא מכריע לפעילות החברה בעתיד ולכם הם מבקשים להיכנס עימם למו"מ בנוגע להקצאת 20-30% ממניות החברה עפ"י מנגנון שייקבע עם נציגות המגדלים.

"התשלום של הסכום, שהוא מותנה המחזור, יתחיל לרוץ רק לאחר שהחברה עוברת את ה-200 מיליון יורו והדבר קיים" אמר הד"ר שלמה נס והוסיף "יש תנאי מסויים שעובדי מפתח של החברה בכמות מסויימת נשארים בחברה ואנו בקשר עם וועד העובדים."

חשוב לציין כי בפרוטוקול הדיון נכתב במפורש כי "החייבים והלקוחות הם חלק מההסדר, כלומר המציע לא לוקח את חוב הלקוחות". הד"ר נס עוד הוסיף על קבוצת כסלו כי "המציע הזה העמיד בטוחה להצעתו להבדיל מכל המציעים האחרים". 

הצעה שנייה הגיעה מחברת "ורטיקל קפיטל גרופ" שהיא קרן השקעות בינלאומית והיא בעלת השליטה בחברת "צ'יקוללה" ההולנדית. "צ'יקוללה" היא החברה המובילה באירופה בתחום של יבוא ושיווק פרחים.

במסגרת זו, ההצעה של "ורטיקל קפיטל גרופ" היא לרכוש חלק מנכסי החברה שכוללים את המותג אגרקסקו, המותג כרמל, מערכות המידע של החברה והלקוחות, והד"ר נס מוסיף כי "יתכן שהם ירצו להוסיף נכסים נוספים אך זה לא ישנה את התמורה. לא כולל את נכסי הנדל"ן בנתב"ג."

במסגרת ההצעה שהגישו "ורטיקל" התמורה מתחלקת לשני חלקים. בתחילה ישולמו 9 מליון יורו לתשלום למגדלים שאגרקסקו חייבת להם כספים ואשר התחייבו לעבוד עם החברה לפחות בחמש השנים הקרובות. החלק השני של התמורה הוא סך של 15 מיליון יורו שיתפרש בשנים הקרובות וישולמו לפי היקף המחזור המכירות השנתי של החברה, כאשר עד 100 מיליון יורו יהוו 2% מהמחזור, למעלה מזה לפי 3% מהמחזור, ובמגבלה שהסכומים שישולמו לא יעלו על 30% מרווחי החברה לפני מס.

קבוצת "ורטיקל קפיטל גרופ" מציעה גם לתת מקדמה של עד שני מיליון יורו ובלבד שהמגדלים יחתמו איתם חוזים שלא יפחתו מ-100,000 טון פירות וירקות, לא כולל פרחים, ותבלינים. הד"ר נס סיכם את הצגת ההצעה הזו בדברים אלו ואמר "שהבסיס שהם קבעו הוא בסיס נמוך."

נציין כי באי הכח שנכחו בדיון, אשר מייצגים את הבנקים והנושים, הסכימו להמשך צו הקפאת ההליכים וביקשו לקבל לידיהם את הצעת הרכישה של כסלו שהיא משמעותית טובה יותר, כפי שעולה מהפרוטוקול של הדיון.

השופטת אלשייך הודיעה מייד כי החלטה תינתן עוד היום עד סוף היום או לכל המאוחר מחר בבוקר. היא המשיכה את צו הקפאת ההליכים עד למתן ההחלטה.