דינור ומקקורמיק ידונו בהרחבת הייצוא והשת"פ עם ארה"ב

בפגישה יעלו לדיון סוגיות בנושא הפיקוח על יצוא נשק, מוצרים דו שימושיים וטכנולוגיות ישראליות, והפיקוח הישראלי על הייצוא הביטחוני. הייצוא לארה"ב עלה ב-2005 ב-4.65% והסתכם ב-12מיליארד דולר, מתוכם 4.5 מיליארד ביהלומים


00:00 ,07.03.2006 מאת: מערכת פורט2פורט

בפגישה יעלו לדיון סוגיות בנושא הפיקוח על יצוא נשק, מוצרים דו שימושיים וטכנולוגיות ישראליות, והפיקוח הישראלי על הייצוא הביטחוני. הייצוא לארה"ב עלה ב-2005 ב-4.65% והסתכם ב-12 מיליארד דולר, מתוכם  4.5 מיליארד ביהלומים
 
מנכ"ל התמ"ת, רענן דינור, ייפגש השבוע עם תת שר הסחר של ארה"ב, דיוויד מקקורמיק, המבקר בישראל במסגרת סיורו במזרח התיכון. תת השר האמריקאי, אחראי לפיקוח על הייצוא של מוצרים ביטחוניים ודו-שימושיים מארה"ב, שנועד לשמור על בטחונה של ארה"ב ושלום העולם, בהתאם למשטר WASSENAAR, אשר על אמנתו חתומות כ-40 מדינות בעולם.
 
אמנת WASSENAAR נועדה להגביר את הפיקוח של מדינות על ייצוא טכנולוגיות ומוצרים שעלולים לשמש נשק, ומניעת הגעתם לארגוני טרור או מדינות מעודדות טרור.
 
מדינת ישראל הצהירה לא מכבר כי למרות שאינה חתומה על האמנה שנחתמה בעיר ההולנדית שעל שמה היא קרויה לפני כעשר שנים, היא רואה עצמה כמצייתת למשטרי הספקים והסטנדרטים הבינלאומיים המקובלים בעולם שאחרי חתימת האמנה.
 
במסגרת המפגש בין דינור למקקורמיק יועלו לדיון סוגיות בנושא הפיקוח על יצוא נשק, מוצרים דו שימושיים וטכנולוגיות ישראליות, והפיקוח הישראלי על הייצוא הביטחוני.
 
כמו כן, יידונו בפגישה נושאים העומדים על סדר היום בין המדינות בתחום הכלכלי, כמו חיזוק מעמד הסכמי ה-QIZ עם ירדן ומצרים, בקשת ישראל לצבירת כללי מקור לאור הסכמי הסחר החדשים שנחתמים בין ארה"ב למדינות מרכז ודרום אמריקה, שיפור ההליכים בהסדרי הכניסה של אנשי עסקים ישראלים לארה"ב, הכרה הדדית בבדיקות מעבדה בציוד תקשורת, אשר "תקוע" במשרד הסחר האמריקאי במשך כשנתיים, צירוף ישראל לארגון ה-OECD, ואפשרויות לשדרוג הסכם הסחר החופשי בין ישראל וארה"ב הנכנס בימים אלה לשנתו העשרים ואחת.
 
מהמנהל לסחר חוץ במשרד התמ"ת, נמסר כי היקף הסחר בין ישראל וארה"ב עמד בשנת 2005 על כ-18 מיליארד דולר. הייצוא לארה"ב עלה בשנת 2005 ב-4.65%  והסתכם ב-12 מיליארד דולר, שמתוכם 4.5 מיליארד ביהלומים. עיקר הייצוא כלל מכונות ומוצרי הייטק, 2.2 מיליארד, מוצרי כימיה 2.1 מיליארד, כלים אופטיים וציוד רפואי 0.9 מיליארד. היבוא עמד על 6 מיליארד דולר, וכלל בעיקר מכונות, מכשירים ומוצרים כימיים.
 
מהמנהל לסחר חוץ בתמ"ת מציינים כי בשנים האחרונות מספר נושאים שהיו שנויים במחלוקת עם האמריקאים הגיעו לפתרון, ואלה שיפרו את תנאי התחרות של היצואנים הישראלים בשוק האמריקאי. במסגרת זו ניתן לציין את ביטולי האגרות במכס האמריקאי עבור יצואנים ישראלים, ושיפור התנאים במכרזים בשוק התקשורת של ארה"ב.