המדען הראשי יצא לביקור עבודה באמריקה הלטינית

ד"ר אלי אופר יצא לביקור עבודה בצ'ילה, ארגנטינה וברזיל במטרה לקדם הסכמי שת"פ במו"פ תעשייתי


00:00 ,10.05.2006 מאת: מערכת פורט2פורט

ד"ר אלי אופר יצא לביקור עבודה בצ'ילה, ארגנטינה וברזיל במטרה לקדם הסכמי שת"פ במו"פ תעשייתי
 
המדען הראשי של משרד התמ"ת, ד"ר אלי אופר, יצא לביקור עבודה בצ'ילה, ארגנטינה וברזיל. במהלך הביקור ייפגש אופר עם גורמים מקבילים וחברות בארצות אלו ‏במטרה לקדם הסכמי שיתוף פעולה במחקר ופיתוח תעשייתי בינן לבין מדינת ישראל.
 
יצוין כי מדינות אלו רואות בישראל מודל לחיקוי ומובילה עולמית בתחום המחקר והפיתוח וחלוצה בתחום המדיניות הממשלתית לעידוד השקעה במחקר ופיתוח תעשייתי.
 
מטרת הביקור הנה חיזוק  קשרי המחקר והפיתוח לצורכי תעשייה בין ישראל לבין שלושת המדינות. המדען הראשי יבקר בחממות ובגופים מקומיים שייעודם, בדומה לייעודו של משרד המדען הראשי בישראל, לקדם את המחקר והפיתוח התעשייתי.
 
ממינהל סחר חוץ בתמ"ת, המתאם את הביקור עבור המדען הראשי, נמסר כי ביקור זה יקדם את המשא ומתן בין ישראל למדינות אלו על הסכמי שיתוף פעולה במחקר ופיתוח. זאת לצד התקדמות המשא ומתן בין ישראל לגוש המרקוסור על הסכם אזור סחר חופשי.
 
ד"ר אלי אופר המדען הראשי ציין כי לקידום שיתוף הפעולה במו"פ התעשייתי השלכות נרחבות על כל תחומי  הסחר בין המדינות מעל ומעבר למו"פ עצמו. כמו כן, שיתופי הפעולה יאפשרו לחברות הישראליות להגיע לשווקים רבים באזור.
 
היקף הסחר הבילטרלי של ישראל עם ברזיל בשנת 2005 היה 634 מיליון דולר. היצוא מישראל לברזיל הסתכם בתקופה זו ב-467 מיליון דולר והיווה 74% מהיקף הסחר בין שתי המדינות. ענפי הייצוא העיקריים לברזיל הינם מוצרי התעשייה הכימית, ציוד תקשורת ומכשור, מוצרים מינרליים. היבוא מברזיל עמד בשנת 2005 על 167 מיליון דולר והיווה 26% מהיקף הסחר בין המדינות. ענפי היבוא העיקריים הם בע"ח ומוצרים בהם מתכות פשוטות, מוצרי התעשיות הכימיות ומוצרי צמחים.
 
היקף הסחר הבילטרלי של ישראל עם ארגנטינה בשנת 2005 היה 208 מיליון דולר. היצוא מישראל לארגנטינה הסתכם בתקופה זו ב-71 מיליון דולר והיווה 34% מהיקף הסחר בין שתי המדינות. ענפי הייצוא העיקריים לארגנטינה הינם מכונות ומכשירים מכניים ומוצרי התעשייה הכימית. היבוא מארגנטינה עמד בשנת 2005 על 137 מיליון דולר והיווה 66% מהיקף הסחר בין המדינות. ענפי היבוא העיקריים הם בע"ח ומוצרים מהם, מוצרי צמחים ותכשירי מזון מעובדים.
 
היקף הסחר הבילטרלי של ישראל עם צ'ילה בשנת 2005 היה 94 מיליון דולר. היצוא מישראל לצ'ילה הסתכם בתקופה זו ב-75 מיליון דולר והיווה 80% מהיקף הסחר בין שתי המדינות. ענפי הייצוא העיקריים לצ'ילה הינם מכונות ומכשירים מכניים, מכשירים וכלים אופטיים, מוצרי התעשייה הכימית, פלסטיק ומוצריו. היבוא מצ'ילה עמד בשנת 2005 על 19 מיליון דולר והיווה 20% מהיקף הסחר בין המדינות. ענפי היבוא העיקריים הם בע"ח ומוצרים בהם מוצרי התעשייה הכימית ומוצרי צמחים.