המכס הישראלי ידריך ויסייע למכס אתיופיה

נחתם מזכר הבנה מול מנהל מכס אתיופיה ומזכ"ל ארגון המכס העולמי, בדבר סיוע המכס הישראלי בבניית יכולות למכס האתיופי. דורון ארבלי: אין ספק שתוכנית זאת תשדרג ותהדק את השת"פ בין הצדדים


00:00 ,30.06.2010 מאת: מערכת פורט2פורט

נחתם מזכר הבנה מול מנהל מכס אתיופיה ומזכ"ל ארגון המכס העולמי, בדבר סיוע המכס הישראלי בבניית יכולות למכס האתיופי. דורון ארבלי: אין ספק שתוכנית זאת תשדרג ותהדק את השת"פ בין הצדדים
 
ראש מינהל המכס בישראל, דורון ארבלי, חתם על מזכר הבנה מול מנהל מכס אתיופיה ומזכ"ל ארגון המכס העולמי, בדבר סיוע המכס הישראלי בבניית יכולות למכס האתיופי. החתימה נערכה במסגרת הכנס השנתי של מנהלי המכס, הנערך בארגון המכס העולמי בבריסל. 
 
ההדרכה והסיוע יתבצעו בשיתוף משרד החוץ הישראלי ויכללו, בין השאר, השתלמויות לאנשי מכס אתיופים, שיגיעו לישראל ויודרכו על ידי עובדי המכס. הכוונה היא להכשיר קבוצה נבחרת של עובדי מכס אתיופים, שתהווה גרעין שירכוש את הידע ויוכל להפיצו לעובדים נוספים באתיופיה, בשיטת "אמן את המאמנים" (Train the Trainers).
 
ארבלי ציין כי "הסכם הסיוע לבניית יכולות למכס אתיופיה הינו נדבך נוסף בשיתוף הפעולה של המכס הישראלי עם ארגונים מקבילים בעולם  לדבריו, המכס בישראל זוכה להערכה רבה על יכולתו המקצועית הן בארגון המכס העולמי והן במכסים בעולם, ולכן נבחר לסייע בשיפור יכולות האכיפה של המכס האתיופי, וזאת בנוסף לסיוע דומה שניתן לארגון המכס ברשות הפלסטינית".
 
ארבלי הוסיף כי לישראל ולאתיופיה קשרים מיוחדים גם מעבר לקשרים מקצועיים ואין ספק שתוכנית זו תשדרג ותהדק את שיתוף הפעולה בין הצדדים.
 
במהלך הכנס נחתמו מזכרי הבנה לשיתוף פעולה נוספים  ובכללם מזכר הבנה בין ארגון המכס העולמי לארגון הצלב האדום וזאת לאור האסונות שאירעו לאחרונה בעולם, דוגמת צ'ילה והאיטי והצורך בשינוע מהיר של סחורות וציוד הצלה.
 
ראש מינהל המכס ניצל את המעמד ופנה למשנה למזכ"ל הצלב האדום וארגוני ההצלה בעולם - Mr. Matthias schmale  וקרא לו להתערב בעניין החייל הישראלי החטוף גלעד שליט. ארבלי הזכיר את התגייסותה של מדינת ישראל במקרי אסון בינ"ל דוגמת האיטי וסיפר כי בימים אלו אנו מציינים 4 שנים לחטיפתו של גלעד שליט, ולכן על כולנו מוטלת החובה לעשות הכל כדי ששליט יחזור לביתו או לכל לפחות שנציג הצלב האדום יבקר אותו. ארבלי קרא להתערבותו האישית של המשנה למזכ"ל והן להתערבות הצלב האדום. מטיאס הבטיח לעלות את הנושא שוב לסדר היום של הארגון ולפעול ככל שיוכל לקידום הנושא.
 
בארגון המכס העולמי שמקום מושבו בבריסל, חברות כיום 174 רשויות מכס המייצגות מדינות המנהלות 98% מהסחר העולמי. הארגון הינו גוף בין ממשלתי עצמאי, שמטרתו העצמת היעילות והאפקטיביות של רשויות המכס בעולם. ישראל חברה בארגון המכס העולמי החל משנת 1958. נציג המכס שמושבו בבריסל משמש כנציג קבוע לארגון ומשתתף בקביעות בוועדות ובדיונים .