עידן ה-AI: שוק העבודה עובר לגיוס לפי מיומנויות

בעולם המתקדם במהירות שיא, עידן הבינה המלאכותית מוביל לטרנספורמציה, שמעצבת מחדש לא רק את אופי העבודה אלא גם את הגישה של מעסיקים לתארים והגדרות תפקיד. הסתגלות לשינויים, מחויבות ללמידה מתמשכת, זריזות ומערך מיומנויות מגוון יהיו חיוניות להצלחה בעולם העבודה המת


09:42 ,12.02.2024 מאת: מערכת פורט2פורט

השבוע נחשפתי לראשונה למחקר מעניין של לינקדאין מאוגוסט 2023, שצופה כי הכניסה של הבינה המלאכותית (AI) לחיינו תוביל לשינוי של 65% מהמיומנויות הנדרשות על ידי העובדים עד שנת 2030.

 

בעולם המתקדם במהירות שיא, עידן הבינה המלאכותית מוביל לטרנספורמציה, שמעצבת מחדש לא רק את אופי העבודה אלא גם את הגישה של מעסיקים לתארים והגדרות תפקיד. הגדרות תפקיד מסורתיות מפנות את מקומן למיקוד על כישורים ומיומנויות. ולמה? כי הדרישות כל כך דינמיות שהן מחייבות עובדים בעלי יכולת הסתגלות גבוהה ושכלול מהיר של מיומנויות.
 

אחד השינויים המהותיים שהביאה הבינה המלאכותית הוא אוטומציה של משימות שגרתיות, מה שמוביל להערכה מחודשת של תפקידי עבודה במגזרים שונים. עבודות שחוזרות על עצמן מטופלות יותר ויותר על ידי מכונות, מה שמשחרר את העובדים לעסוק במשימות היותר מורכבות ויצירתיות. שינוי זה גרם למעבר של מעסיקים מחיפוש תארים והגדרת תפקידים ספציפיים לדגש רב יותר על כישורים ומיומנויות שאנשים מביאים עמם.

 

בעידן של הפרעות טכנולוגיות, זריזות ויכולת הסתגלות הפכו לכישורים הכרחיים אצל עובדים. היכולת ללמוד טכנולוגיות חדשות במהירות, לנווט בפלטפורמות דיגיטליות שונות ולנתח נתונים הפכה לבעלת ערך רב. ככל שהבינה המלאכותית ממשיכה להתפתח, כך גם הכישורים הנדרשים על מנת שהארגון יוכל למקסם את הפוטנציאל שלה.

 

יותר ויותר אנשי מקצוע בעולם התעסוקה ממליצים כעת לעובדים לפתח חשיבת צמיחה חיובית, תוך אימוץ גישת למידה מתמשכת על מנת להתקדם  בקריירה בשנים הבאות. גם מיומנויות מגוונות בתחומים שונים צוברות בולטות. האופי המורכב של טכנולוגיית הבינה המלאכותית דורש אנשי מקצוע עם מערך מיומנויות מגוון, שחורג מגבולות התארים והגדרות התפקיד המסורתיות.

 

יתרה מכך, מיומנויות רכות כמו חשיבה ביקורתית, פתרון בעיות ואינטליגנציה רגשית הופכות יותר ויותר חיוניות. בעוד שמכונות מצטיינות בעיבוד כמויות עצומות של מידע, אינטואיציה ויצירתיות אנושית נותרו תכונות ללא תחרות. מיומנויות שיתופיות, חברתיות ותקשורתיות זוכות להערכה רבה גם בעולם שבו צוותים מגוונים עובדים יחד כדי לפתור אתגרים מורכבים.
 

גם ״כלכלת החלטורה״ (Gig Economy באנגלית), המדברת על עובדים זמניים/פרילנסרים אשר נשכרים במטרה לבצע עבודה זמנית ונקודתית, היא היבט נוסף של הנוף המקצועי המשתנה. במקום להתחייב לתארי עבודה מסורתיים וארוכי טווח, העובדים בוחרים בהסדרים גמישים המאפשרים להם לתרום מכישוריהם לפרויקטים ותעשיות שונות. מגמה זו מקדמת את התמקדות של הארגונים ביכולותיו של הפרט במקום בתואר של  תפקיד מוגדר מראש.

 

ככל שטכנולוגיית הבינה המלאכותית ממשיכה להתקדם, הביקוש למיומנויות הקשורות לפיתוח, תחזוקה והשלכות אתיות עולה. אנשי מקצוע בעלי מומחיות בלמידת מכונה, עיבוד שפה ואתיקה של בינה מלאכותית הופכים למבוקשים. היכולת לנתח את ההשלכות האתיות של הבינה המלאכותית ולהבטיח שימוש אחראי הופכת יותר ויותר ליכולת בעלת מפתח מכריע בכוח העבודה.

 

לסיכום, עידן הבינה המלאכותית הגדיר מחדש את נוף התעסוקה, והתרחק מההגדרות הנוקשות של תארים מסורתיים לעבר גישה גמישה יותר וממוקדת כישורים ומיומנויות. הסתגלות לשינויים, מחויבות ללמידה מתמשכת, זריזות ומערך מיומנויות מגוון יהיו חיוניות להצלחה בעולם העבודה המתפתח. אימוץ השינוי הזה לא רק יעצים את העובדים לעבר שגשג בקריירה שלהם, אלא גם יתרום לפיתוח כוח עבודה גלובלי גמיש וחדשני יותר.

 

 

לבנת קיזנר היא מומחית בגיוס בכירים בארץ ובעולם בחברת  Hunter (Kestria Israel).  לבנת שימשה 16 שנים בתפקידי ניהול בכירים במגזר המסחר, התעשייה והשירותים ולכן לצד הניסיון בגיוס, היא מבינה את השפה העסקית ויש לה את היכולת לדבר למועמדים הבכירים בגובה העיניים.

 

חברת Hunter (Kestria Israel) הוקמה בשנת 2008 והיא שותפה בלעדית ברשת איתור הבכירים מהגדולות בעולם Kestria Global, ובכך היא מעניקה ללקוחותיה את השירות המתקדם ביותר בתחום איתור והתאמה של מנהלים בכירים למשרות בארץ ובעולם, תוך הקפדה על שירות מקצועי ודיסקרטי הן למעסיקים והן למועמדים. דוא״ל [email protected] נייד 052-3421616, www.hunter.co.il