התעשייה הקיבוצית: ייצוא ב-3.4 מיליארד דולר בשנת 2008

קוראת לממשלה להגדיל באופן מיידי את קרנות ההון החוזר ליצואנים בערבות מלאה, ואת תקציב מרכז ההשקעות כדי ליצור מקומות עבודה חדשים, ולהפעיל מיד את התוכנית למניעת פיטורים


00:00 ,01.02.2009 מאת: מערכת פורט2פורט

קוראת לממשלה להגדיל באופן מיידי את קרנות ההון החוזר ליצואנים בערבות מלאה, ואת תקציב מרכז ההשקעות כדי ליצור מקומות עבודה חדשים, ולהפעיל מיד את התוכנית למניעת פיטורים
 
יצוא התעשייה הקיבוצית בשנת 2008 הסתכם ב-3.4 מיליארד דולר (12.3 מיליארד שקל), כך עולה מהסיכום השנתי שערכה מנהלת המחלקה הכלכלית באיגוד התעשייה הקיבוצית, שלומית ארבל. בנוסף ליצוא הישיר, פעילות הייצור והשיווק של חברות התעשייה הקיבוצית בחו"ל הניבו מכירות של כ-1.1 מיליארד דולר.
 
היצוא הדולרי רשם גידול של 10.5% לעומת 2007 אולם בערכים שקליים, שזהו הנתון בעל המשמעות לרווחיות החברות, היתה ירידה של 7.5% בגלל ייסוף השקל לעומת הדולר. שלושת הרבעונים הראשונים של השנה הסתכמו בעלייה, אולם ברבעון האחרון היתה ירידה כמותית משמעותית ביצוא כתוצאה מהמשבר העולמי וירידה ביקושים.
 
מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוצית, עמוס רבין, מסר שבשלושת הרבעונים הראשונים של השנה הבעיה העיקרית של היצואנים היתה שערי החליפין. בעיה זו נותרה בעינה, אך אליה הצטרפו הירידה החדה בביקושים בעקבות המשבר העולמי שאיש אינו יודע מתי ובאיזו רמה היא תיבלם.
 
מנהל המחלקה ליצוא באיגוד התעשייה הקיבוצית, עמוס שלו, מסר שתהליך הירידה ביצוא נמשך גם ברבעון הראשון של 2009. "ירידה קשה זו, שאופיינית לכלל המשק, מחייבת נקיטת צעדים מהירים ומשמעותיים מצד ממשלת ישראל, זאת כדי למנוע פיטורים נרחבים, וכן כדי לשמור על חלקנו בעוגת השווקים בעולם, ומניעת אובדן מאמצי שיווק, והשקעות גדולות שבוצעו בתעשייה בשנים האחרונות".
 
איגוד התעשייה הקיבוצית קורא לממשלה להגדיל באופן מיידי את קרנות ההון החוזר בערבות מלאה של הממשלה, להגדיל את תקציב מרכז ההשקעות לסכום של לפחות 1.5 מיליארד שקל כדי ליצור מקומות עבודה חדשים, ולהפעיל מייד את התוכנית למניעת פיטורים. השהיית הצעדים עד לכינון ממשלה חדשה עלולה להיות מאוחרת והרת אסון לתעשייה ולמשק כולו. הצעדים שננקטו בפועל עד כה הם מעטים מדי  ואינם תשובה לממדי המשבר הכלכלי העולמי .