יו"ר חברת אריקסון השבדית יבקר בקרוב בישראל

נענה לבקשת ברוש. חברת אריקסון תהיה מעורבת בפרוייקטים משותפים לישראל והרשות הפלסטינית. הייצוא לשבדיה גדל ב-2005 ב-25% והסתכם ב-140 מיליון דולר. ברוש מעריך: תוך 3 שנים ניתן להגדיל הייצוא לשבדיה ב-50%


00:00 ,01.02.2006 מאת: מערכת פורט2פורט

נענה לבקשת ברוש. חברת אריקסון תהיה מעורבת בפרוייקטים משותפים לישראל והרשות הפלסטינית. הייצוא לשבדיה גדל ב-2005 ב-25% והסתכם ב-140 מיליון דולר. ברוש מעריך: תוך 3 שנים ניתן להגדיל הייצוא לשבדיה ב-50%
 
שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים השוהה בשבדיה, נפגש עם מיכאל טרשאו (micchel treshow), יו"ר חברת הענק השבדית אריקסון המכהן גם נשיא התאחדות התעשיינים השבדית.
 
השנים דנו באפשרויות להגביר את שיתוף הפעולה הכלכלי בין שתי המדינות. יו"ר חברת אריקסון מסר לברוש, כי החברה תהיה מעורבת בפרוייקטים משותפים לאנשי עסקים ישראלים ופלסטינים.
 
יו"ר חברת אריקסון נענה להזמנתו של ברוש לבקר בקרוב בישראל בראש משלחת של אנשי אריקסון ואנשי עסקים אחרים משבדיה.
 
יו"ר אריקסון אמר בפגישה עם נשיא התאחדות התעשיינים כי הוא יודע שבישראל קיים ידע רב מאוד וכי הוא בטוח שביקור כזה יועיל גם לחברת אריקסון.
 
יצוין כי נשיא התאחדות התעשיינים שוהה בשבדיה לרגל ועידה בינלאומית המתקיימת בשטוקהולם ודנה בשיתופי פעולה על קידום הכלכלה הפלסטינית.
 
הוועידה מתקיימת ביוזמת פורום עסקי בינלאומי המשותף לשבדיה, לישראל ולרשות הפלסטינית.
 
ברוש סבור כי לייצוא הישראלי קיים פוטנציאל רב בשבדיה בתחום התקשורת, הביוטכנולוגיה, התוכנה "עשה זאת בעצמך", איכות הסביבה וחלפים לרכב.
 
הייצוא התעשייתי של ישראל לשבדיה גדל בשנת 2005 ב-25% והסתכם ב-140 מיליון דולר, בעיקר בענף המכונות ומכשירי אלקטרוניקה, מכשירים וכלים אופטיים; היבוא משבדיה גדל אשתקד ב-11% והסתכם ב-328 מיליון דולר. מדובר בעיקר ביבוא של קרטון, נייר, כלי רכב, מכונות ומוצרי אלקטרוניקה.
 
ברוש מעריך כי תוך 3 שנים ניתן להגדיל הייצוא לשבדיה ב-50% ולהגיע לייצוא שנתי של כ-200 מיליון דולר כבר בשנת 2009.
 
יצוין כי ממשלת שבדיה נקטה במהלך ארבע השנים האחרונות מספר צעדים שבאו לחזק את יחסי הכלכלה בין שתי המדינות. הסכם מו"פ נחתם בסוף שנת 2000 ובמאי 2002 הושק פרוייקט מו"פ בילטראלי בתחום התקשורת הסלולרית. מאז השקתו למעלה מ-10 פרוייקטים משותפים הוקמו ולאחרונה שתי הממשלות החליטו להאריך את הפרוייקט ב-3 שנים נוספות. מעבר לכך, ממשלת שבדיה נענתה לפנייתנו להרחיב את שיתוף הפעולה במו"פ ומשלחת בראשות סגן שר התמ"ס השבדי ביקרה בחודש יוני האחרון בישראל על מנת לבדוק את האפשרויות לכונן פרוייקט מו"פ בתחום איכות הסביבה.
 
השבדים מצדם רואים את ישראל כשוק בעל פוטנציאל צמיחה. חברות מובילות בשבדיה השקיעו בישראל: אריקסון פתחה חברת בת, וולבו רכשה את חברת מרכבים והקימה את אחד ממפעלי ייצור האוטובוסים המובילים בעולם, חברת המנעולים ASSA-ABLOY רכשה את חברת רב בריח וכמובן ענק הרהיטים IKEA שפתח באפריל 2001 את החנות הראשונה שלו בישראל.