הברחה סדרתית של גרגירי חומוס

מערכת הערכת הסיכונים במכס חיפה הצביעה על חשד להברחה, ואכן, במכולה שהיתה אמורה להכיל מזון לבעלי חיים התגלתה הברחה בת מספר חודשים


12:10 ,04.01.2015 מאת: מערכת פורט2פורט

פתיחה ובדיקה של מכולה אחת במכס חיפה חשפה סדרת הברחות, שהחלה לפני כשלושה חודשים.

 

יחידת הסמים של מכס חיפה ומחלקת חקירות מכס ומע"מ חיפה חוקרות בימים אלו חשד להברחת כ-310 טון של גרגירי חומוס, ללא הצגת האישורים הנדרשים ותוך התחמקות מבדיקות ומתשלום מסים בסך של  כ-600 אלף שקל. עד כה נעצרו חמישה מעורבים, ששוחררו לאחר הפקדת ערבויות כספיות גבוהות ובתנאים מגבילים.

 

לפני כשבוע וחצי, לאחר שמערכת הערכת הסיכונים של מכס חיפה התריעה לגבי חשד להברחה במכולה, נבדקה המכולה מיובאת. בהתאם למסמכים שהוגשו למכס רק מזון לבעלי חיים אמור היה להיות במכולה. ברם, הבדיקה הפיזית הפתיעה גם את בודקי המכס, כשהתגלה כי רק בקדמת המכולה יש שקי מזון לחיות ובשאר השקים יש גרגירי חומוס.

 

על יבוא גרגירי חומוס חל מכס בסך של 1.12 שקל לק"ג. גילוי מכולה זו ובדיקה של משלוחים קודמים בעלי מאפיינים דומים, כדוגמת ארץ יבוא, ספק וכו', חשפו הברחת שקי חומוס ב-17 מכולות שיובאו על ידי אותה חברה.  

 

חקירת המעורבים בפרשה הצביעה על מנהל בחברה ליבוא מוצרי מזון משוכנת ג'בל מוכבר במזרח ירושלים כדמות מפתח מרכזית בשורת ההברחות. האיש הכחיש בחקירתו הראשונית כל קשר לפרשה והפנה את הזרקור כלפי בעל חברת יבוא מרעננה. האחרון כי היבוא בוצע על שמו תמורת עמלה בסך 2% מערך היבוא ומי ש"מושך בחוטים" הוא לא אחר תושב מזרח ירושלים.

 

כל המעורבים, בהתאם לחלקם בפרשה, יידרשו לשלם את המסים שנגרעו מקופת המדינה, וזאת בנוסף להמשך הצעדים הפליליים הננקטים נגדם.