הפחתת מכסים על ירקות ופירות בכדי להתגבר על נזקי הסופה

על הצו חתמו שרי האוצר והחקלאות ופיתוח הכפר בעקבות המחסור. עבור חלק מהירקות תהיה הורדה מכסית כוללת וחלקם ניתן יהיה לייבא ללא הגבלת כמות


12:02 ,06.01.2014 מאת: מערכת פורט2פורט

שר האוצר יאיר לפיד ושר החקלאות ופיתוח הכפר יאיר שמיר סיכמו הבוקר (ב') על הפחתת מכסים מיידית, שתאפשר יבוא פטור ממכס של שלל ירקות. זאת לאור מחסור מסתמן ובמטרה למנוע את התייקרות המוצרים בשל נזקי הסופה.

 

בין הירקות לגביהן תהיה הפחתה מכסית: עגבניות, מלפפונים, קישואים, חצילים וחסה. בנוסף, ניתן יהיה לייבא קישואים, חצילים וחסה פטורים ממכס, ללא הגבלת כמות, לתקופה של חודשיים, עד לתאריך 28 בפברואר.

 

בנוסף, לאור מחסור מסתמן בתפוחים ובאגסים, שעשוי להביא לעליית מחירים, החליטו השרים לבטל את המכס על פירות אלה החל מחודש מרץ ועד סף שנת 2014, עם הגבלת מכסות; תפוחים עם במכסה של 8,000 טון ואגסים עם במכסה של 3,000 טון.

 

ההחלטה התקבלה לאחר דיונים משותפים בין רשות המסים ומשרד החקלאות, תוך בחינת נזקי הסופה שפקדה את ישראל בסוף חודש דצמבר, ובמטרה להוריד את יוקר המחיה.

 

בעקבות הקרה והסופה מסתמן מחסור בירקות בסיסיים בשווקים. כתוצאה מכך, מחירי הירקות האמירו. על מנת לווסת את עליית המחירים החליטו השרים לפתוח ענפים המוערכים כי בהם מסתמן מחסור בתקופה הקרובה ליבוא, על מנת לאפשר גידול בהיצע, אשר יכול לווסת את עליית המחירים כלפי מטה ולהקל על הצרכנים. על חלק מהפירות והירקות הוחלט לאפשר יבוא פטור ממכס עם הגבלת מכסות, בכדי לא לפגוע בחקלאים ובגידול הישראלי.

 

במסגרת הצו שנחתם, יהיה ניתן לייבא עגבניות ומלפפונים פטורים ממכס, עם הגבלת מכסות לתקופה של שלושה חודשים, עד לתאריך 312 במרץ - עגבניות במכסה של 3,000 טון ומלפפונים במכסה של 1,500 טון.

 

 

לפיד: "זהו צעד נוסף להורדת יוקר המחיה. ההחלטה להוריד מכסים על הגידולים שנפגעו בסופה נועדה בראש ובראשונה לחסוך בהוצאות הצרכנים".

 

שמיר: "המהלך מתווסף לשורת הצעדים בהם נקט משרד החקלאות להפחתת יוקר המחיה על ידי הוזלת סל המזון המשפחתי. משרד החקלאות ימשיך לפעול להגברת התחרותיות בענפים, אך לצד זה ידאג לאפשר תגמול הוגן ליצרנים, בדגש על חיזוק המשק המשפחתי".