התחמק מתשלום מס קנייה בסך של כשני מיליון שקלים ונעצר

בית המשפט עצר ושחרר בערבות את מחמוד עבד אל קאדר, בן 53 מכפר יאסיף, בעל ייצוא מקומי שייבא טומבק לנרגילות. הטומבק חייב במס קנייה קצוב בייצור מקומי (50 שקלים לק"ג)


00:00 ,19.06.2011 מאת: מערכת פורט2פורט

בית משפט השלום בחיפה, כבוד השופטת רננה גלפז-מוקדי, הורה ביום חמישי האחרון על שחרורו בערובה של מחמוד עבד אל קאדר, בן 53 מכפר יאסיף, החשוד בהתחמקות מתשלום מס קנייה בהיקף של כשני מיליון שקלים.

מרשות המסים נמסר כי, כמצוין בבקשה שהוגשה לבית המשפט, מחלקת חקירות מע"מ ומכס חיפה בשיתוף מחלקת ביקורת מע"מ ומס קניה חיפה, רשות המסים בישראל, פתחו נגד החשוד בחקירה בחשד כי ייבא לארץ מירדן בשנים 2007-2011 טומבק לנרגילות בהיקף של כ-40 טון. לפי החשד, מדובר בייבוא טומבק שאינו מעובד דיו לצריכה. ולפי החשד, רכש החשוד בישראל תוספים שונים לטומבק כגון: גליצרין, סוכר, חומרי טעם וריח, ובפעולותיו אלו ייצר בפועל מוצר מוגמר בארץ.

עוד לפי הבקשה, בחיפוש שנערך בביתו נמצא "אולם ייצור" בקומת הקרקע ובו הטומבק המיובא, מכונות ייצור ואריזה, אריזות וכמויות גדולות של חומרי גלם כתוספים.

עוד נמסר כי, במעשיו אלו, נכתב בבקשה, ביצע החשוד ייצור מקומי של מוצר הטומבק, החייב במס קנייה קצוב בייצור מקומי (50 שקלים לק"ג). בכל שנות פעילותו לא פתח החשוד תיק במס קנייה והוא נרשם רק במאי 2011.

כמו כן, החשוד לא דיווח כחוק על פעילותו היצרנית ובכך התחמק מתשלום מס קנייה בגין ייצור של אלפי ק"ג מוצר מוגמר בהיקף של כשני מיליוןשקלים

בית המשפט הורה על שחרור החשוד בתנאים מגבילים: ערבות בנקאית על סך 50 אלף שקלים בקופת בית המשפט, ערבות עצמית על סך 100 אלף שקלים, ערבות צד ג' על סך 100 אלף שקלים, עיכוב יציאה מהארץ ל- 180 יום ועוד.