ועדות משותפות של ישראל ורוסיה יבחנו נושאי סחר

השבוע מבקרת בישראל משלחת ברשות מנהל המכס הרוסי. בנוסף למגעים עם רשות המסים ייפגשו חברי המשלחת עם אנשי מינהל סחר חוץ במשרד התמ"ת


00:00 ,06.02.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

מנהל המכס הרוסי, אנדריי בליינינוב (Belyaninov) יגיע לראשונה לישראל לביקור עבודה. בליינינוב יגיע בליווי משלחת בכירה, כאורח המכס הישראלי בעקבות פעילות בשיתוף עם הנספחות המסחרית של משרד התמ"ת במוסקבה.

המשלחת תגיע היום (ד') בבוקר למנהל רשות המסים דורון ארבלי, בכדי לקדם את קשרי העבודה עם המכס המשותפים, בהתאם להנחיית שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ, ובהמשך לביקור שר התמ"ת שלום שמחון, ברוסיה בחודש אוקטובר אשתקד.

היום יתקיימו שיחות מקצועיות בין הצדדים בהשתתפות ארבלי ומנהלי מחלקות בכירים במכס, ובשיתוף נציגים ממשרדי התמ"ת, החקלאות, הלמ"ס והרשות לאיסור הלבנת הון שבמשרד המשפטים.

בכוונת ארבלי להציע לעמיתו להגביר את שיתוף המידע בנושא החזקת חשבונות בנק של ישראלים בבנקים ברוסיה. על פי הצפי, יחתום אבלי עם בליינינוב על מסמך הבנות, הכולל, בין השאר, הקמת ועדות משותפות, שייבחנו בתקופה הקרובה את מכלול הנושאים הנוגעים לסחר בין המדינות.

ארבלי: "אני רואה בביקורו ההיסטורי של מנהל המכס הרוסי בישראל הזדמנות לפתיחת ערוץ הידברות ושיתוף פעולה ישיר בין רשויות המכס, במטרה לקדם ולפשט את תהליכי הסחר ההדדי בין המדינות, בין השאר, תוך שימוש באמצעים אלקטרוניים מתקדמים ושידור מידע מקדים מחד, ומאידך בכדי לחזק את שיתופי הפעולה בתחום האכיפה".

אמר מנהל תחום בכיר יצוא וכללי מקור במינהל המכס דוד חורי: "לאור התפתחות הסחר עם רוסיה, אנו עדים לגידול בפעילות יחידות היצוא בבתי המכס בדרישה להנפקת תעודות מכס, המאשרות את נתוני היצוא. בנוסף נדרש היבואן ברוסיה להציג את רשימון הייצוא הישראלי במועד שחרור הטובין. ידוע שמינהל המכס מפתח את מערכת שער עולמי, שתקנה לו כלים טכנולוגיים מתקדמים".

מחר תקיים המשלחת הרוסית סמינר מקצועי ליצואנים ולקהילת הסחר, שמייצאים, או מעוניינים לייצא, לרוסיה. במסגרת הסמינר, שמאורגן על ידי מינהל סחר חוץ במשרד התמ"ת ובשיתוף מינהל המכס, מכון היצוא, התאחדות התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר, יציג מנהל המכס הרוסי את תהליכי העבודה מול המכס ברוסיה.

סמנכ"ל סחר חוץ במשרד התמ"ת אוהד כהן ציין ש"רוסיה הנה אחת משותפות הסחר החשובות של ישראל, כאשר היקף היצוא הישראלי לרוסיה בשנת 2012 כבר עבר את מיליארד הדולר. המינהל זיהה את הפוטנציאל ופועל במרץ לסייע ליצואנים הישראלים לרוסיה, בהסרת מגבלות הסחר בין המדינות. ביקור מנהל המכס הרוסי בישראל והסמינר בהשתתפותו עם החברות הישראליות מהווה אחד מהצעדים החשובים בכיוון, כשאנו נפעל גם להתנעת משא ומתן להסכם אזור סחר חופשי בין המדינות".

הנספח המסחרי של משרד התמ"ת ברוסיה אדי שטיינבוק: "השינויים במדיניות המכס של רוסיה, שחלו בעקבות הקמת איחוד המכסים עם בלארוס וקזחסטאן, לצד הצטרפותה לארגון הסחר העולמי (WTO), מציבים אתגרים רבים לחברות ישראליות. במסגרת הסמינר יוזמנו החברות הישראליות להעלות שאלות ספציפיות במטרה לקבל מידע ממקור ראשון אודות הדרך היעילה ביותר בעבודה מול המכס הרוסי.

ממינהל סחר חוץ נמסר שהיקף הסחר בין ישראל לבין רוסיה בשנת 2012 עמד על כ-2.4 מיליארד דולר. היצוא הישראלי לרוסיה בשנת 2012 הסתכם בכמיליארד דולר, עלייה של 11% לעומת שנת 2011, והיבוא מרוסיה ירד בכ-20% ועמד על כ-1.4 מיליארד דולר.

בין ענפי הייצוא הישראלי לרוסיה ניתן למצוא את תחום התקשורת, אלקטרוניקה וטכנולוגיות מידע, מוצרי מזון וטכנולוגיות חקלאיות, פרמצבטיקה וציוד רפואי, טכנולוגיות המים, HLS ועוד. בין ענפי הייבוא ניתן למצוא יהלומי גלם, מתכות, נפט ומוצרי מזון.

הביקור יסתיים ביום חמישי, במהלכו תבקר המשלחת ביד ושם" שם יניח מנהל המכס הרוסי זר באוהל יזכור.