חשד לזיוף יצירות אמנות והלבנות כספים בישראל וברחבי אירופה

המשטרה, חקירות מכס ומע"מ חיפה, משרד האוצר ופרקליטות מיסוי וכלכלה מנהלות מזה חודשים חקירה סמויה בנוגע לפעילות של רשת זיוף בינלאומית


00:00 ,12.06.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

חשדות להלבנת הון וביצוע עבירות מס בפעילות של רשת בינ"ל מתוחכמת שעסקה בזיוף ובמכירה של יצירות אומנות

מחקירה סמויה שמנהלת זה מספר חודשים היחידה להב 433 של המשטרה, בשיתוף עם המשטרה הפדרלית הגרמנית, רשות המסים - חקירות מכס ומע"מ חיפה, הרשות לאיסור הלבנת הון והיחידה למתן שירותי מטבע במשרד האוצר, בליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה, עולה חשד להלבנת הון ולביצוע עבירות מס בחו"ל בפעילות של רשת בינלאומית שעוסקת בזיוף ובמכירת יצירות אמנות.

על פי החשד, הרשת להלבנת הון מקצועית פעלה בתחום לאורך שנים ועסקה בזיוף ובמכירה של יצירות אמנות בארץ וברחבי אירופה.

את החקירה מוביל כוח משימה הפועל ביחידה בכפוף לוועדה המתמדת ומתמחה בתחום הלבנת ההון וייעודו חשיפה של פרשיות בתחום זה.

מממצאי החקירה עולה כי במקרים רבים, זויפו פרטי אמנות וציורים באופן מתוחכם ומקצועי, תוך שימוש בחומרי גלם שפותחו ונרכשו במיוחד לצורך ביצוע הזיוף האיכותי. כמו כן עולה חשד כי בסיוע מעבדות ואנשי מקצוע נוספים, הוכנו מסמכים שלכאורה נתנו כיסוי חוקי ליצירות. מלביני ההון ומומחי האמנות חברו יחד, על פי החשד, הפיצו את היצירות בגלריות בישראל ובאירופה במקביל להלבנת הכספים מהמכירה.

בנוסף עולים חשדות לפעילות רבת שנים של הלבנת הון מתוחכמת והעלמות מס, בין השאר באמצעות משרדים למתן שירותי מטבע ובאמצעות גורמים שהם עורכי דין במקצועם. החשד הוא, כי במקרים רבים נעשתה העברת כספים בעבור לקוחות שביקשו להעבירם מישראל ולתוכה, תוך הימנעות מדיווח כדין בעבור תמורה כספית לחשודים כ"מלבינים".

בפעילות משולבת ומתואמת שביצעו היחידות הבוקר (ד'), במקביל לפעילות רשות האכיפה הגרמנית בחו"ל, נערכו חיפושים בבתיהם ובמשרדיהם של החשודים כמעורבים בפרשה, הוקפאו חשבונות בנק ונתפסו נכסים. בפעילות עוכבו לחקירה כ-18 מעורבים, בהם מומחי אומנות ואנשי כספים.

לחשודים מיוחסות עבירות על חוק איסור הלבנת הון, מרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לביצוע פשע, שימוש במסמך מזויף, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה ועבירות על פקודת המכס.

בהתאם להתפתחות החקירה יובאו החשודים המרכזיים להארכת מעצרם בהמשך היום בבית משפט השלום בראשון לציון.