ישראל וקנדה חתמו על הסכם לשיתוף פעולה בענייני מכס וסחר

ההסכם עוסק בהגברת שיתוף הפעולה האופרטיבי בין ארגוני המכס ובהגברת הסחר בין המדינות, כגון סיוע הדדי בנושאי אכיפה למניעת הברחות


00:00 ,12.12.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

השר לביטחון פנים הקנדי ויק טאווז (Vic Toews) ושגרירת ישראל בקנדה מרים זיו חתמו אמש (ג') באוטווה, קנדה, על הסכם לשיתוף פעולה ולסיוע הדדי בענייני מכס בין מינהל המכס הישראלי למכס הקנדי.

טקס החתימה נערך במעמד סגן שר האוצר, הרב יצחק כהן, ובהשתתפות סגן נשיא המכס הקנדי, מלקום בראון (Malcolm Brawn) ומנהל רשות המסים בישראל דורון ארבלי, המבקר באוטווה כחלק מביקור עבודה בקנדה ובארצות הברית, במטרה לקדם את קשרי העבודה עם רשויות המס השונות במדינות אלה. עוד נכח בטקס נציג רשות המסים לצפון אמריקה אילן אוהד.

ההסכם עוסק בהגברת שיתוף הפעולה האופרטיבי בין ארגוני המכס ובהגברת הסחר בין המדינות. במסגרתו מתחייבות ישראל וקנדה לשתף פעולה במגוון פעילויות, לדוגמא: שיתוף ידע ומידע להקלת הסחר, סיוע הדדי בנושאי אכיפה למניעת הברחות ועוד.

הרב כהן הדגיש את החשיבות שמייחס משרד האוצר הישראלי למהלכים כגון אלה, המשדרגים את הקשרים הכלכליים עם קנדה.

ארבלי ציין שההסכם מאפשר להגביר את יעילות הסחר של חברות ישראליות עם קנדה, תוך הסרת חסמי סחר. ההסכם מצטרף להסכם שנחתם אמש באוטווה, בעניין שדרוג האמנה למניעת כפל מס בין המדינות, הסכם המפשט את כללי המיסוי באמנה. לדבריו, ההסכמים החדשים, יחד עם הסכם הסחר החופשי בין ישראל לקנדה שנחתם בשנת 1996, יוצרים פלטפורמה נוחה לפעילותם של אנשי עסקים ושל חברות בשתי המדינות, ובכך משפרים את יחסי הכלכלה והמסחר.

יצוין כי בשנת 2011 נרשמה עלייה של כ-5% בהיקף הסחר הבילטראלי בין ישראל לקנדה, לעומת השנה הקודמת, מהיקף של כ-1.19 מיליארד דולר להיקף של כ-1.25 מיליארד דולר. היצוא מישראל לקנדה בשנת 2011 עמד על 803 מיליון דולר והיווה 65% מהיקף הסחר; היבוא מקנדה עמד על 437 מיליון דולר והיווה 35% מהיקף הסחר.