לין לכחלון: בטל עכשיו וללא דיחוי את הפטור ממע"מ על יבוא אישי

זאת על רקע קריסת רשת חנויות נוספת בעולם האופנה. נשיא איגוד לשכות המסחר: ההפסד להכנסות המדינה כתוצאה מהפטור מוערך כיום כבר ב-1.5 מיליארד שקל, והוא ימשיך ויעלה בעתיד. זוהי פגיעה חמורה במערכת המס


12:21 ,25.09.2019 מאת: מערכת פורט2פורט

לאור סגירתה של רשת מיכל נגרין אתמול, וזאת על רקע סגירתן של רשתות אופנה רבות בתקופה האחרונה, העביר עו״ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, מכתב מפורט לשר האוצר, ח״כ משה כחלון, בו דרישה לבטל את הפטור ממע״מ בייבוא אישי, כבר עכשיו וללא דיחוי.

 

לין מציין במכתבו לשר האוצר כחלון כי ״לא ייתכן כי מגזר עסקי גדול המייצר ומשווק מוצרי צריכה לשוק המקומי ימשיך לספוג נזקים על שום הדיחוי הנמשך בהקמת ממשלה חדשה.

 

לין מזכיר כי ״לשר האוצר סמכות מלאה לבטל את הפטור כבר היום, בהתחשב באיזון האינטרסים. הפטור יוצר אפליה חמורה ונמשכת לרעת המגזר העסקי בישראל ולטובת ספקי החוץ. למגזר העסקי בישראל זכות בסיסית לתחרות שווה מול ספקים זרים״.

 

מדגיש במכתבו כי ״אין יותר שמץ של היגיון בהמשך הפטור. הייבוא האישי מתרחב וימשיך להתרחב גם לאחר ביטול הפטור. ביטול פטורים ממס אין משמעותו העלאת נטל המס. ביטול פטור ממס משמעותו האמיתית נטילת פריבילגיה מקבוצת משלמי מסים למען הורדת נטל המסים לכלל האוכלוסייה״.

 

לדברי לין, ״הפטור מהווה פגיעה חמורה במע״מ, שהוא שליש מהכנסות המדינה. הוא נוגד גם את עצם המהות וההיגיון של שיטת המע״מ בישראל. לא ייתכן שנעניק פטור ממע״מ על יבוא אישי, ונחייב במלוא תשלום המע״מ רכישות של תרופות ומזון בישראל״.

 

לין: ״ההפסד להכנסות המדינה כתוצאה מהפטור מוערך כיום כבר ב-1.5 מיליארד שקל, והוא ימשיך ויעלה בעתיד. זוהי פגיעה חמורה במערכת המס שתחייב הטלת מסים נוספים. הצריכה הפרטית מהווה 75% מהתוצר העסקי. הפטור פוגע בצמיחת המשק, שכן הוא מנתב את הצריכה הפרטית באופן מלאכותי לרכישת מוצרים מספקי חוץ״.

 

לין מסכם דבריו וטוען כי ״מדינה לא יכולה להרשות לעצמה – במודע – לפגוע במגזר עסקי רחב המייצר עשרות אלפי עסקים ומאות אלפי מקומות עבודה. זוהי מדיניות שגויה שיש להפסיקה״.