מאז תחילת השנה בוצעו 690 תפיסות סמים

הוועדה המיוחדת למאבק בנגע הסמים של הכנסת ערכה היום סיור באתר משקף המכולות של המכס בחיפה וקיבלו סקירה על פעילות יחידת הסמים והכלבנים


00:00 ,18.07.2013 מאת: מערכת פורט2פורט

הוועדה המיוחדת למאבק בנגע הסמים של הכנסת סיירה הבוקר (ה') באתר משקף המכולות של המכס בחיפה.

במהלך הסיור קיבלה הוועדה סקירה על פעילות יחידת הסמים של רשות המסים וצפתה בהדגמה של עבודת היחידה בשיקוף מכולות ובהפעלת כלבים.

הממונה על יחידת הסמים במכס חיפה טיראן גטניו חשף בפני חברי הוועדה את פעילות היחידה ואמר כי מתקיים שיתוף פעולה הדוק בין היחידה לגורמי וחוץ ופנים, כשהמטרה המשותפת לכולם היא מניעת כניסת סמים לארץ. גטניו ציין כי הכלבים מהווים כוח משמעותי בפעילות היחידה והם מאומנים לתפוס סמים, דולרים ואירו.

גטניו הוסיף כי היחידה מקיימת גם פעילות קהילתית בבתי ספר, על מנת לחנך את הנוער מגיל צעיר ולחשוף בפניו את הסכנות שבשימוש בסמים.

סגן הממונה על יחידת הסמים והלבנת ההון של רשות המסים ציון אפרתי אמר כי מאז תחילת השנה בוצעו בכל יחידות הרשות 690 תפיסות סמים, גידול של פי 2.7 ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.

לדבריו, הכלבנים תפסו חלק משמעותי מהגידול, כאשר 500 מתוך 690 התפיסות היו של הכלבנים, גידול של פי 5 ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. אפרתי הוסיף שהגידול נובע מהפעלה נכונה יותר של הכלבים וכי קיים צורך מידי בהגדלת התקנים לכלבנים.

מנהל אתר השיקוף חנן לב הסביר כי היחידה עורכת סינון ומתוך כל המכולות שנכנסות לארץ, כ-10% נבדקות פיזית. לדבריו, בזכות שיטות העבודה של היחידה, באחת מכל שלוש מכולות שנבדקות מתגלה אירוע חריג. זאת לעומת 25% מהמכולות שנדבקות בארץ, כשהממוצע העולמי שעומד על 12%.

יו"ר הוועדה ח"כ מוחמד ברכה סיכם את הסיור ואמר כי המאבק בסמים הוא אחד הדברים שלא נמצא במחלוקת, לא בכנסת ולא בציבור. הוא הוסיף כי המטרה היא למנוע את המגע בין הצעירים לסם, אם באמצעות חיסון האדם מהשימוש בסם, או חיסון המדינה על ידי מניעת הברחות. "אם המדינה תצליח להילחם בהברחות עשינו 70% מהעבודה", אמר.

הוא הוסיף כי למדינה כדאי להשקיע כסף בעיקר בגלל שכל השקעה תוביל לחיסכון בסופו של דבר בטיפול ובשיקום. הוא התייחס גם למחסור בכלבנים ואמר כי הוא מתכוון לבחון דרכים לטפל בנושא.