עיצומים של עובדי רשות שדות התעופה השביתו את הסחר האווירי של ישראל

אתמול בצהרים אירעה תקלה בקו מתח המספק חשמל לפעילויות המכ"ס בנתב"ג. בשל סכסוך עבודה של טכנאי ועובדי רש"ת לא תוקנה התקלה. המדינה תפנה היום לבית הדין לעבודה כדי לבקש הוצאת צו מניעה


00:00 ,19.03.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

מאז אתמול (א') משותק למעשה מערך הסחר האווירי - היצוא, הביאו ופעילויות המכס – של מדינת ישראל. זאת בעקבות עיצומים של טכנאים ועובדי רשות שדות התעופה (רש"ת).

בעקבות חוסר יכולת הנהלת רש"ת להשית מרותה על הטכנאים והעובדים, מתכוונת המדינה לעתור היום בצהריים לבית הדין לעבודה בתל אביב, בבקשה להוציא לעובדים צו מניעה, על מנת שיתקלו את התקלה.

תחילת הפרשה אתמול בצהריים, עת אירעה תקלה בקו מתח חשמלי בתחנת הכוח של רש"ת, המוביל חשמל לבית המכס בנתב"ג. בעקבות התקלה שותקו כל פעילויות המכס, הן אלה הנעשות בנתב"ג, והן היכולת של המכס להעביר הוראות ליחידות שבשטח.

לדברי גובה המכס בנתב"ג רפי גבאי, "רש"ת מספקת לנו את כל שירותי התשתית, לכל המערכות התפעוליות, מטלוויזיה במעגל סגור, שירותי חשמל וכו. במסגרת זו הם אמורים לטפל בכל המערכות, כולל הבניין שבו אנו יושבים. נפל קו מתח, שמוביל חשמל לבית המכס, שהוא מרכז הפעילות שלנו מבחינת תהליכי שחרור הטובין. זוהי יחידו הליבה של בית המכס. כל היחידות שמבצעות את הארכת הסיכונים ותהליכי השחרור יושבות פה. מדובר ב-120 אנשים, כשהשאר נמצאות בשטח ופועלות לפי הרואות שלנו. מאתמול בשלוש וחצי בצהריים אין חשמל וכל המערכות משותקות".

גבאי הוסיף: " כל מה שנפל, מבחינת בידוק פיזי אנחנו לא יכולים לבצע וגם לא מסוגלים לקבל החלטות ולשדר מסרים לנקודות הקצה שלנו".

לדברי גבאי, בתקלה עודכנו מנהל רשות המסים דורון ארבלי, מנכ"ל נתב"ג שמואל זכאי, מנכ"ל רשת היוצא קובי מור, וכל הגורמים הרלוונטיים.

פנייה נעשתה גם לחברת החשמל, שלדברי גבאי היתה מעוניינת לעזור, אולם מדובר במערכת פרטית, ואין לחברה אישור לבצע בה תיקונים.

גבאי: "אי אפשר לפגוע בכל היבוא, יצוא וסחר של מדינת ישראל. במדינת נתב"ג יש תקלה שרש"ת אינה מסוגלת לתפעל אותה, היות והם לא מסוגלים להתגבר על ועד העובדים שלהם. אנחנו לא צד בסכסוך. אנחנו בהחלט מבינים את ציבור היצואנים והיבואנים, שהם קורבן להשתוללות פראית כזו".

מה אומרים ברש"ת?

גבאי: "בהנהלה אומרים שהם במשא ומתן עם ועד העובדים, שהכריז על סכסוך עבודה, ואין להם מה לעשות. הם לא מסוגלים להשתלט עליהם".