אוריאל לין: אין להפוך את כל עובדי המגזר העסקי לפקידים של רשות המיסים

לין פנה לערן יעקב מנהל רשות המסים בעקבות כוונת רשות המסים לחייב אישור מוקדם בפעילות בין עוסקים כאשר סכום העסקה עולה על 5,000 ₪. לדבריו, הדרישה לקבלת אישור מוקדם לביצוע עסקה, ולא משנה באיזו דרך ובאיזה סכום, פסולה מיסודה


07:47 ,20.02.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, פנה אמש (יום ד׳) אל ערן יעקב מנהל רשות המסים, כדי לסכל את כוונת הרשות לחייב אישור מוקדם, בפעילות בין עוסקים או אחרים, בהם אפשר לקזז תשלומי מע"מ, כאשר סכום העסקה עולה על 5,000 ₪.

 

ממכתבו של לין עולה כי מדובר בהצעה לא ראויה שלא תעמוד במבחן חוקתי: "הדרישה לקבלת אישור מוקדם לביצוע עסקה, ולא משנה באיזו דרך ובאיזה סכום, פסולה מיסודה ואינה יכולה לעמוד במבחן החוק וגם במבחן המציאות. אפילו אם תכינו חוק מיוחד, הרי שהוא יהיה בלתי חוקתי."

 

"אני מאוד מעריך את רצונכם לקדם את המערכת לגביית מס אמת ומניעת חשבוניות פיקטיביות, אך חייב להיות איזון בין המטרות הראויות של רשות המיסים לבין הנטל שאפשר ומותר להטיל על המגזר העסקי, לשם השגת מטרות אלה. בהצעה הנוכחית איזון זה מופר. אסור להפוך את כל עובדי המגזר העסקי לפקידים של רשות המיסים".

 

לין שכיהן בעבר בתפקיד הממונה על הכנסות המדינה, ציין כי "כבר היום המגזר העסקי משקיע עבודה רבה בשיפור המערכת לגביית מס אמת. תפוקות העבודה המושקעות בנושא זה על-ידי המגזר העסקי הן אדירות - בנקים, מנהלי תיקים, עוסקים למיניהם ועוד."

 

על כן, לדבריו, "רשות המיסים חייבת להתמודד עם השגת המטרות שהציבה לא בדרך הנוחה של הטלת עוד ועוד עול על המגזר העסקי, מלווה בסנקציות על אי ביצוע. לא נרצה להגיע למצב שמה שמשקיע המגזר העסקי יעלה על המושקע על-ידי רשות המיסים עצמה, בקידום למטרה של מס אמת."

 

"יתר על כן, כבר היום מספקים העסקים באופן ישיר דיווחים מקוונים רבים מאוד כולל עסקאות למע"מ. על רשות המסים לעשות שימוש מושכל ויעיל בכל הדיווחים שכבר יש בידיה ולא להטיל חובות דיווח נוספות על אלה הקיימות, כגון דיווח מקוון למע"מ, דיווח של דוחות למס הכנסה, דיווח מקוון לביטוח לאומי, דיווח מקוון על הפרשות לפנסיה ועוד. נא עשו שימוש מושכל במאגר כל הדיווחים האלו, בטרם אתם מבקשים להטיל עול נוסף על המגזר העסקי."