אושרה רפורמת ״מה שטוב לאירופה טוב לישראל״

הממשלה הסמיכה את ועדת השרים לחקיקה לקדם את טיוטת חוק הרחבת הדין האירופי, ייעול הליך האימוץ והסרת חסמים ביבוא מזון במסלול אירופי בטיוטת חוק הגנה על בריאות הציבור. אוריאל לין: יש להרחיב החלת העיקרון האירופאי על תחומים נוספים


12:02 ,01.04.2024 מאת: מערכת פורט2פורט

הממשלה אישרה אתמול את רפורמת ״מה שטוב לאירופה טוב לישראל״ שמובילים שר האוצר סמוטריץ׳ ושר הכלכלה ברקת. הממשלה הסמיכה את ועדת השרים לחקיקה לקדם את טיוטת חוק הרחבת הדין האירופי, ייעול הליך האימוץ והסרת חסמים ביבוא מזון במסלול אירופי בטיוטת חוק הגנה על הבריאות הציבור וכן את טיוטת חוק התקנים - אימוץ הוראות מחייבות החלות בדין האירופי.

 

הרפורמה תאפשר אוטוסטרדה של יבוא במינימום רגולציה ובירוקרטיה על בסיס העיקרון לפיו כל מוצר שנמכר כדין באירופה יכול להימכר בישראל מבלי לעבור תקינה או בדיקה ישראלית. שחרור חסמי היבוא יגביר את התחרות ויביא להורדת מחירים.

 

בכוונת הקואליציה להעביר את שני החוקים בקריאה ראשונה עוד במושב הנוכחי של הכנסת, להכין אותם לקריאה שניה ושלישית בפגרה ולאשר אותם סופית מיד עם תחילת המושב הבא.

 

שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳: ״חוק מה שטוב לאירופה טוב לישראל הוא אחד הצעדים המשמעותיים להורדת יוקר המחייה  התחלנו את התהליך באופן אינטנסיבי לפני המלחמה, המלחמה עצרה את התהליך באופן טבעי וכעת אנחנו ממשיכים בכל הכח. אין סיבה שבירוקרטיה מסובכת בשירות המונופולים תהווה חסם ייבוא ותייקר את המחירים. הכלל הוא מה שטוב לאירופה יובא לישראל במינימום בירוקרטיה וחסמים״.

 

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר: אנו מרוצים ומקדמים בברכה את החלטת הממשלה להחיל את העיקרון כי מה שטוב לאירופה טוב לישראל. זה אינו מהלך מול קרטלים או מונופולים על שום שבתחום היבוא אין כאלה. יש תחרות בריאה, מגוון מוצרים וכל יבואן רשאי לבנות ייצוג תחרותי ולייבא מוצרים בתחרות. עיקרו של החוק החדש בהסרת שכבות של רגולציה ודרישות תקינה ומבחנו קודם לכל במישור הביצוע ודרכי הביצוע. יחד עם זאת יש להרחיב החלת העיקרון האירופאי על תחומים נוספים ללא סלקטיביות כמו סימון המדבקות האדומות, סימון מחירים וביטול הפטור ממע״מ ביבוא אישי. מותר ללמוד מאירופה גם בתחומים אלה על מנת לנהוג בהגינות מול המגזר העסקי בישראל״.