איגוד לשכות המסחר: פטור ממס בייבוא אישי יגרור פגיעה קשה בעסקים בישראל

אוריאל לין בוועדת הרפורמות: ״כל צעדי מדיניות הממשלה בתחום היבוא האישי יביאו להרס עסקים רבים בישראל. הפטור ממס בייבוא אישי יגרום למדינה הפסדי מס עצומים שילכו ויגדלו עם הזמן ואז יהיה צורך להעלות את נטל המסים לכולם״


09:10 ,28.02.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

ביקורת נוקבת של נשיא איגוד לשכות המסחר על כוונת הממשלה לשנות את המדיניות כלפי תחום היבוא האישי.

 

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, אמר אתמול (יום ג׳) בדיון בוועדת הרפורמות של הכנסת, בעניין פרק הסרת חסמים ביבוא אישי, כי "אסור לראות בנושא היבוא האישי מהלך העומד בפני עצמו. צריך לראות את התמונה הכלכלית המלאה והעכשווית, וכן את השפעת כל המהלכים יחדיו על המשק."

 

לין ציין בתחילת דבריו את האפליה במע"מ נגד המגזר הקמעונאי בישראל - יש בה את כל מה שיכול להיות גרוע בעיוות מס. מי שרוכש נעליים או חולצה בחו"ל לא משלם מע"מ לעומת מי שרוכש מזון בישראל המשלם מע"מ. הפטור ממס שניתן בייבוא אישי יגרום למדינה הפסדי מס עצומים שילכו ויגדלו עם הזמן ואז יהיה צורך להעלות את נטל המסים לכולם. ההכנסות ממע"מ מהוות כיום 40% מהכנסות המדינה.

 

לדבריו, "אין לנו כל כוונה לבלום באופן מלאכותי את היבוא האישי המקוון והיבוא האישי הכללי, אלא התנגדות לאפליה לרעה של המגזר העסקי בישראל. הצריכה הפרטית היא מנוע הצמיחה החשוב ביותר כיום והיא מהווה 75% מהתוצר העסקי. אין שום הצדקה עניינית לתת הטבות מס לספקים בחו"ל ולתעל את הצריכה פרטית לחו"ל. המגזר הקמעונאי בישראל בלאו הכי מתמודד מול תחרות ולא יתכן להכביד עליו."

 

"המגזר הקמעונאי בסכנה של סגירת עסקים ואיבוד מקומות עבודה רבים, גם בגלל שינויים באופני הרכישות וגם בגלל מדיניות ממשלה. השילוב של השניים קטלני. הרכישות המקוונות הולכות וגדלות, ללא קשר לפטור ממיסוי שניתן בייבוא אישי מקוון. יותר ישראלים נוסעים לחו"ל ורוכשים מוצרים שפעם היו נרכשים בישראל. ועכשיו מעבירים חקיקה שתאיץ עוד יותר את הרכישות מחו"ל - פוטרים את היבוא האישי מאותן דרישות שמוטלות על היבוא העסקי, מבלי להבטיח את בריאות הציבור ובטיחותו, ומאפשרים יבוא חצי-מסחרי בתחפושת של יבוא אישי."

 

לדבריו, "לא נעשתה שום בדיקה כלכלית אנליטית רצינית מה תהיה ההשפעה של המדיניות המתפתחת היום על המשק, על עתיד המגזר העסקי, על הצמיחה ועל סיכון מקומות עבודה: בישראל 55,000 עסקים קמעונאים, 23,000 עסקים עצמאיים; כמו כן, יש 266,000 משרות שכיר במגזר הקמעונאי ועוד 220,000 שכירים בעסקים המייצרים עבור השוק המקומי. זהו מגזר עסקי רחב מימדים המשפיע על אוכלוסיה של 2.5 מיליון איש. "

 

"כל אלה שהתאהבו בייבוא אישי מקוון פטור ממס חייבים להבין שיתכן שהם עצמם יאבדו את מקומות העבודה שלהם, ואם לא הם אז בני משפחותיהם או חבריהם וחברותיהם".

 

"מצדיקים מהלכים אלה כמהלכים שנועדו להפחית את יוקר המחייה, אך השפעתם מועטה. על פי ניתוח הלמ"ס עולה כי הוצאות המשפחה הגדולות הן ההוצאה למזון שעומדת על כ 2,000 ₪ לחודש, ההוצאה לדיור - 3,800 ₪, תחזוקת דירה - 1,463 ₪, חינוך תרבות ובידור - 1,818 ש"ח, תחבורה ותקשורת - 3,094 ש"ח."