ועדת הכלכלה אישרה את רפורמת ה-Wi-Fi להקלה בייבוא מוצרים אלקטרוניים

היו״ר כבל: מדובר במהפכה שתחסוך לצרכנים מאות מיליוני שקלים בשנה. הרפורמה צפויה להיכנס לתוקף ב-1 באוגוסט ותסיר חסמי יבוא מעל שורה של מוצרי תקשורת אלחוטית


11:33 ,05.03.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

ועדת הכלכלה של הכנסת בראשות ח״כ איתן כבל אישרה אתמול אחר הצהריים לקריאה שנייה ושלישית את הפרק העוסק בתיקונים לפקודת הטלגרף האלחוטי, מתוך הצעת חוק התכנית הכלכלית (חוק ההסדרים). התיקונים נועדו, בין היתר, על מנת להסיר חסמי יבוא מוצרי תקשורת אלחוטית (Wi-Fi) בהם טלוויזיות חכמות, מחשבים ניידים, ראוטרים ועוד. היו״ר כבל התייחס לרפורמה ואמר כי מדובר במהפכה שתאפשר לייבא לישראל, בצורה קלה ופשוטה, מוצרים אלקטרוניים ותחסוך לצרכן מאות מיליוני שקלים בשנה. הוא הוסיף כי מדובר בתיקון לחוק שמקורו בפקודה מנדטורית משנת 1924, שהתיקון המשמעותי האחרון שלו נעשה בתחילת שנות ה-70, זאת בעוד שעולם התקשורת עשה קפיצה אדירה מאז והחוק נשאר עד עכשיו מאחור.

 

בישיבה אתמול אישרה הוועדה כי ההקלה העיקרית על היבואנים - שתאפשר יבוא על סמך הצהרה - תיכנס לתוקף ב-1 אוגוסט השנה. עם זאת נקבע כי שר התקשורת יוכל לפנות לוועדה בצו ולבקש דחייה של 4 חודשים, כך שהרפורמה תיכנס לתוקף לכל המאוחר בתחילת השנה הבאה.

 

בשבוע שעבר הציג עידו סופר ממשרד האוצר את הרפורמה, ואמר כי היא משלבת בין הפחתת הנטל הרגולטורי להפחתת יוקר המחייה. הוא הוסיף כי גודל השוק נאמד בכ-10 מיליארד שקלים בשנה, כאשר מדובר על מוצרים רבים שמצריכים את אישור משרד התקשורת. "משרד התקשורת מעניק למעלה מ-15,000 אישורי התאמה בשנה, והדבר אורך זמן רב ומקשה על היבואנים. הוא הסביר כי במסגרת הרפורמה היבואנים לא יצטרכו לקבל אישור מראש במוצרים שאינם מסוכנים, ומשרד התקשורת יבצע אכיפה בשווקים, כאשר המהלך צפוי לחסוך לצרכנים 350 מיליון שקל בשנה.

 

עוד אמר היו״ר כבל בישיבות הקודמות, כי אין מחלוקת שהרפורמה נחוצה ויכולה לחסוך כסף רב לצרכנים, אולם הזהיר מהטיפול בתופעת הרחפנים ומסיכונים נוספים שבכניסה לא מבוקרת של מכשירי אלקטרוניקה. ״אין ספק שיש כאן מהפכה, אבל העולם החדש מייצר עבורנו אתגרים בלתי רגילים שצריך לתת עליהם את הדעת״, אמר. הרחפנים יכולים להפוך לכלי מלחמה לכל דבר ועניין, והשאלה היא לא אם זה יקרה אלא מתי.

 

ח״כ רועי פולקמן התייחס לפריצת מצלמות אבטחה, ואמר שצריך לתת את הדעת גם על כך ולחשוב על דרך ליידע את הציבור כיצד להתגונן. עם זאת הוא הוסיף: ״חקיקה מיושנת ויתר ביורוקרטיה מעלים את יוקר המחייה גם בייבוא של מכשירים אלקטרוניים. הרפורמה הנוכחית מצטברת לרפורמות הייבוא המקביל ומכון התקנים ומבקשת להקל על יבואנים קטנים ובינוניים ועל הציבור כדי להגדיל התחרות בשוק המוצרים האלחוטיים״.