גודל גופן: א א א
×
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
מחשבוני המרה
שערי מטבע יציגים
תאריך עדכון: 17.01.2019
יחידות מטבע השער % שינוי
דולר 3.678 +0.218
אירו 4.1894 -0.141
ליש"ט 4.7326 +0.32
100 יין 3.3794 -0.112
מחשבון המרה מט"ח
מחשבוני עזר
אורך שטח נפח משקל
cm
m
km
inch
foot
yard
mile
נקה
square cm
square m
square km
square inch
square yard
square mile
נקה
cc
litre
cubic m
cubic inch
cubic yard
gallon
נקה
kg
short ton
long ton
lb
oz
נקה
חישוב משקל נפחי
סידור עבודה בנמלים

ועדת הכלכלה: יש לאפשר יבוא פירות וירקות אך יש למצוא מנגנון שישמור על החקלאים

ח״כ כבל הודיע כי יזמן את מנכ״לי משרדי החקלאות והאוצר כדי להגיע למנגנון שישמור על החקלאים מצד אחד ומצד שני יאפשר יבוא פירות וירקות. נציגי החקלאים: היבוא לא מוריד את יוקר המחייה אבל מחסל את החקלאות בישראל
11.12.18 / 12:23
ועדת הכלכלה: יש לאפשר יבוא פירות וירקות אך יש למצוא מנגנון שישמור על החקלאים
11.12.18
ועדת הכלכלה: יש לאפשר יבוא פירות וירקות אך יש למצוא מנגנון שישמור על החקלאים

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח״כ איתן כבל, התכנסה אתמול לדיון שעסק בחשש שייבוא פרוע של ירקות ופירות לישראל יפגע בחקלאות המקומית. הישיבה התקיימה לבקשת חברי הכנסת איתן ברושי ודן סידה, שהסבירו כי היבוא שצפוי האוצר לאשר לקראת פסח וחגי תשרי יפגע בחקלאים בצורה קשה. במהלך הדיון תיארו חקלאים רבים את הקשיים להתמודד עם היבוא, שלא מביא להורדת המחיר לצרכן אך פוגע בפרנסתם.

 

היו״ר כבל הודיע בתום הישיבה כי יכנס את מנכ״לי משרדי החקלאות והאוצר כדי להגיע למנגנון שיאפשר יבוא להורדת המחיר לצרכן אך לא יפגע בחקלאים.

 

נציג ארגון מגדלי הירקות, אלי אהרון, אמר במהלך הדיון כי ״אין קשר בין המחיר לצרכן למחיר שהחקלאים מקבלים״. הוא הוסיף כי מספר החקלאים צנח ב-40 השנים האחרונות מ-60 אלף לכ-6,000, והחקלאים בכל זאת ממשיכים לגדל כי ״יש להם את התקווה להתפרנס, אבל היבוא מחסל את התקווה״.

 

החקלאי אחי סטבון סיפר כי היבוא הפרוע מוביל לכך שהחקלאים לא שותלים ולכן המחסור רק גדל ובסוף לא תהייה תוצרת טרייה בכלל. דורון אוביץ הוסיף: ״זה מביא אותנו למשבר סופני״.

 

חזי דניאל, ממושב אחיטוב הנחשב לאסם המלפפונים של ישראל, אמר כי למרות יבוא המלפפונים המחיר לצרכן עלה, והחקלאות במושב הולכת ומתכווצת. הוא הוסיף כי מי שמקבל את הרווח הגדול הם היבואנים ורשתות השיווק.

 

מנכ״ל מועצת הצמחים, צבי אלון, אמר כי מחירי הירקות בישראל הם הזולים ביותר ב-OECD ולא צריך להוריד מכס, שכן אם המחיר יעלה יהיה כדאי לייבא למרות המכס.

 

נציג משרד החקלאות, גלעד אלירז, אמר כי המשרד רואה בחקלאות ערך אבל נערך למנוע מחסור בתקופות החגים ועובד בתיאום עם החקלאים.

 

דוברת התאחדות האיכרים והחקלאים, גלית חזקיה הרשקוביץ, אמרה כי האוצר לא באמת מטפל ביוקר המחייה, אלא עושה צעדים בשביל כותרת בעיתון. ״לגעת בטייקוני רשתות השיווק זה קשה ולגעת בחקלאים יותר קל, לכן יוקר המחייה לא מטופל. אין שום הוכחה שהיבוא מוריד מחירים וראינו זאת בהורדת המכס על הטונה״, אמרה.

 

רפרנטית חקלאות באגף התקציבים באוצר, תמר לוי בונה אמרה כי עיקר היבוא שנוצל הוא עגבניות והדבר הוריד את מחירן מ-11.8 שקלים ל-7 שקלים.

 

היו״ר כבל סיכם ואמר כי מאז משבר החקלאות בסוף שנות ה-80 ועד היום ממשלות ישראל לא קיבלו החלטה אסטרטגית באשר לחקלאות, וכתוצאה מכך היא בקושי שורדת והחקלאים נפגעים. הוא הוסיף כי התהליך שהחל בעקבות המחסור בתוצרת ב-2015 הפר את האיזון ואי אפשר לרסק את החקלאות הישראלית. הוא הוסיף כי חייבים לשים לזה סוף והודיע כי יכנס פגישה עם מנכ״לי משרדי החקלאות והאוצר, כדי ליצור מנגנון שיועיל לצרכן אבל לא יפגע בחקלאים ויאפשר להם גם להרוויח.

 

 

המגזין הדיגיטלי
גיליון 926
פייסבוק

×