ועדת הכלכלה לממשלה: הציגו מסמך שהציבור ידע מה מותר ומה אסור ביבוא אישי

ועדת הכלכלה החלה לדון ברפורמת ה-Wi-Fi אשר נועדה בין היתר להסיר חסמי יבוא מוצרי תקשורת אלחוטית ואמורה לחסוך לפחות 350 מיליון שקל בשנה. ח״כ כבל: המהפכה נחוצה ותחסוך כסף רב לצרכנים


08:53 ,26.02.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח״כ איתן כבל, החלה להכין לקריאה שנייה ושלישית את הפרק העוסק בתיקונים לפקודת הטלגרף האלחוטי, מתוך הצעת חוק התכנית הכלכלית (חוק ההסדרים). הפקודה מסדירה את השימוש בתדרים, בין היתר בכאלה המוקצים לתקשורת אלחוטית כמו טלפונים סלולריים, שידורי טלוויזיה ורדיו, תקשורת לוויינית, הפעלת מערכות קשר צבאיות ועוד. כעת מבקשת הממשלה לתקן את הפקודה על מנת להקל על יבוא ציוד אלחוטי מסוגים מסוימים שיקבע שר התקשורת, לאפשר אכיפה מנהלית נגד מפרי הפקודה ולבצע תיקונים נוספים. התיקונים נועדו, בין היתר, על מנת להסיר חסמי יבוא מוצרי תקשורת אלחוטית (Wi-Fi) בהם טלוויזיות חכמות, מחשבים ניידים, ראוטרים ועוד.

 

נציג האוצר, עידו סופר, הציג את ההצעה ואמר כי היא משלבת בין הפחתת הנטל הרגולטורי להפחתת יוקר המחייה. הוא הוסיף כי גודל השוק נאמד בכ-10 מיליארד שקלים בשנה, כאשר מדובר על מוצרים רבים שמצריכים את אישור משרד התקשורת. ״משרד התקשורת מעניק למעלה מ-15,000 אישורי התאמה בשנה, והדבר אורך זמן רב ומקשה על היבואנים״. נציג האוצר הסביר כי במסגרת הרפורמה היבואנים לא יצטרכו לקבל אישור מראש במוצרים שאינם מסוכנים, ומשרד התקשורת יבצע אכיפה בשווקים, כאשר המהלך צפוי לחסוך לצרכנים 350 מיליון שקל בשנה.

 

היו״ר כבל אמר כי אין מחלוקת שהרפורמה נחוצה ויכולה לחסוך כסף רב לצרכנים, אולם הזהיר מהטיפול בתופעת הרחפנים ומסיכונים נוספים שבכניסה לא מבוקרת של מכשירי אלקטרוניקה. ״אין ספק שיש כאן מהפכה, אבל העולם החדש מייצר עבורנו אתגרים בלתי רגילים שצריך לתת עליהם את הדעת״, אמר. הרחפנים יכולים להפוך לכלי מלחמה לכל דבר ועניין, והשאלה היא לא אם זה יקרה אלא מתי.

 

ח״כ רועי פולקמן התייחס לפריצת מצלמות אבטחה, ואמר שצריך לתת את הדעת גם על כך ולחשוב על דרך ליידע את הציבור כיצד להתגונן. עם זאת הוא הוסיף: ״חקיקה מיושנת ויתר ביורוקרטיה מעלים את יוקר המחייה גם בייבוא של מכשירים אלקטרוניים. הרפורמה הנוכחית מצטברת לרפורמות הייבוא המקביל ומכון התקנים ומבקשת להקל על יבואנים קטנים ובינוניים ועל הציבור כדי להגדיל התחרות בשוק המוצרים האלחוטיים״.

 

מנכ״ל משרד התקשורת, מימון שמילה, התייחס לאיומים ולסוגיית הרחפנים ואמר כי כיום כל מוצר אלקטרוני שנכנס לישראל, גם ביבוא אישי, צריך לקבל אישור משרד התקשורת. לדבריו, לאחר הרפורמה מוצרים רבים שאינם מסוכנים לא יצטרכו לקבל את האישור, אך רחפנים ימשיכו להיבדק. ״אנחנו לוקחים סיכונים מחושבים, ואם יקרה אירוע נדע לטפל בו. הרחפנים יצטרכו לעבור בדיקות קפדניות ורק אחרי שיוסדר השימוש בתדרים שלהם ניתן יהיה להקל על הייבוא שלהם״, אמר.

 

היועצת המשפטית של משרד התקשורת, עו״ד דנה נויפלד, אמרה כי לא מדובר ברפורמה קלאסית של חוק ההסדרים, אלא רפורמה שהמשרד עובד עליה שנתיים וחצי. היא הסבירה כי פקודת הטלגרף היא פקודה מנדטורית מ-1924, שתוקנה לאחרונה בשנות ה-70 והתיקון הנוכחי נועד להתאים אותה לטכנולוגיה של היום.

 

במהלך הדיון ביקש היו״ר כבל לדעת האם בכוונת משרד התקשורת לבצע הסברה לציבור, על מנת שהצרכנים ידעו מה מותר להבא להביא לארץ, בין אם בייבוא אישי או בין אם ברכישה בחו״ל, ומה לא. נציג משרד התקשורת, רועי ברית, השיב כי המשרד מפרסם באתר רשימה של המוצרים המותרים, והיו״ר כבל אמר בתגובה כי הציבור לא יודע לגשת לרשימה, וכי רובם המכריע של האנשים לא היו מביאים משהו שהיו יודעים מראש שהוא אסור. הוא דרש מנציגי הממשלה להגיש לוועדה נייר מסודר שידע להסביר לציבור, בצורה פשוטה, מה מותר ומה אסור והזהיר כי ללא מסמך זה לא יאשר את ההצעה.