גודל גופן: א א א
×
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
מחשבוני המרה
שערי מטבע יציגים
תאריך עדכון: 19.11.2017
יחידות מטבע השער % שינוי
דולר 3.519 -0.114
אירו 4.1506 +0.106
ליש"ט 4.6635 +0.314
100 יין 3.1267 +0.382
מחשבון המרה מט"ח
מחשבוני עזר
אורך שטח נפח משקל
cm
m
km
inch
foot
yard
mile
נקה
square cm
square m
square km
square inch
square yard
square mile
נקה
cc
litre
cubic m
cubic inch
cubic yard
gallon
נקה
kg
short ton
long ton
lb
oz
נקה
חישוב משקל נפחי
סידור עבודה בנמלים

כנס לנושאי עבודה: דיון על גיל הפרישה

מיכל וקסמן חילי: "העלאת גיל הפרישה חייבת להיעשות תוך מתן פיתרון ייחודי לעובדים במקצועות שוחקים". דורית פרצ'ק: ההעלאה של גיל הפרישה היא בהתאם לתפקידים
09.02.17 / 14:23
כנס לנושאי עבודה: דיון על גיל הפרישה
09.02.17
כנס לנושאי עבודה: דיון על גיל הפרישה

מנהלת אגף עבודה בהתאחדות התעשיינים, מיכל וקסמן חילי, פתחה הבוקר (ה') את הכנס ה-21 לנושאי עבודה באילת, בדיון על העלאת גיל הפרישה.

 

וקסמן-חילי הצהירה כי "הגירעונות העתידיים שהציג המוסד לביטוח לאומי אמנם לא מותירים מקום לספק בדבר הצורך להעלות את גיל הפרישה, אבל זו חייבת להיעשות תוך מתן פיתרון ייחודי לעובדים במקצועות שוחקים בענפי המשק השונים - משכירות ועד עצמאיות. כשמדובר במקצועות שוחקים נותר מצב לא תקין, בו העובדת תצטרך להמשיך לעבוד למרות שהיא לא מסוגלת לכך, והמעסיק ייאלץ לספוג ירידה בתפוקה".

 

וקסמן-חילי הוסיפה כי "זו לא רק  סוגיה פנסיונית, זו בעיקר שאלה מעולם יחסי העבודה. מעסיקים עושים כל מאמץ שלא לפטר עובדים משיקולים אנושיים ומצפוניים, והפסיקה בנושא לא מקלה עליהם".

 

יועצת בתחום הסדרי הפנסיה, דורית פרצ'יק, אמרה בתגובה כי "זו לא סוגיה ביחסי עבודה. הסיבה שמנסים להעלות את גיל הפרישה היא לא יכולת העבודה, אלא זה קשור ישירות לגירעונות בקופות הפנסיה. הממשלה יצרה בעיה, ואחר כך ניסתה להתנער מאחריות ולומר שזו סוגיה של יחסי עבודה, והתוצאה היא שנשארות עובדות שממשיכות לעבוד גם בגיל מבוגר. וזו בדיוק הנקודה - מדובר קודם כל באנשים שצריכים כעת להתמודד עם בעיה מורכבת".

 

פרצ'יק הוסיפה ואמרה כי "ברוב המדינות יש רצון להעלות את גיל הפרישה לגיל 65-67 אבל הגישה היא שונה. ההעלאה של גיל הפרישה היא בהתאם לתפקידים. יש מקצועות אורבניים שבהם גיל הפרישה גבוה יותר ויש מקצועות לא אורבאניים שבהם גיל הפרישה נמוך יותר. מי שעובד בעבודת כפיים בברזיל לדוגמה, יכול להוריד את גיל הפרישה לגיל 60. כמו כן יש מדינות שיש בהן חלוקה על פי גיל. מעל גיל 40 גיל הפרישה הוא 65 ומעל גיל 20 גיל הפרישה הוא אפילו 70".

 

פרופ' רות בן ישראל, הוסיפה ואמרה כי "אני לא נגד העלאת גיל הפרישה. יש להפריד את סוגיית תשלום הקצבה מסוגיית הפרישה. היה על הוועדה לדון בסוגיית גיל פרישה ולא רק בסוגיית קצבת הזקנה. אני חושבת שאם מישהו רוצה להמשיך לעבוד אחרי גיל מסוים, צריך לתת לו לעבוד. אבל מי התנגד לזה בעבר? המדינה. היום אין לי ספק שירצו להעלות את גיל הפרישה בגלל נושא הפנסיה, אבל צריך לעשות זאת בתבונה, תוך מתן כלים מתאימים לעובדות".

 

 

 

 

המגזין הדיגיטלי
גליון 912
פייסבוק

×