לין לשר האוצר: לקבוע בחקיקה שאזור גאוגרפי אינו רלוונטי לתשלום פיצויים

בפנייתו ציין נשיא איגוד לשכות המסחר שבמלחמת לבנון השנייה ובמבצע עופרת יצוקה עוצבו קריטריונים, לפיהם כל עסק שהוגדר כאזור לחימה זכאי למתן פיצויים


00:00 ,20.11.2012 מאת: מערכת פורט2פורט

נשיא איגוד לשכות המסחר עו"ד אוריאל לין פנה בדחיפות לשר האוצר יובל שטייניץ והדגיש בפניו את החשיבות המיוחדת לפעול מיידית, על מנת לקבוע בחקיקה מתקנת את הפיצוי שיינתן לרוחב כל המגזר העסקי הנפגע ישירות ממצב הלחימה בדרום.

לדעת לין, קביעת אזור גיאוגרפי מוגבל של 7 ק"מ, או הגדרת יישובי ספר, שנהגה בעבר, כלל אינה רלוונטית לעניין הפיצויים. לדעתו, עתה יש לנהוג על פי הקריטריונים שעוצבו והופעלו במלחמת לבנון השנייה ובמבצע עופרת יצוקה.

לין: "כל עסק שנפגע כלכלית ישירות ממצב הלוחמה (מה שקרוי נזק עקיף) באזור שהוגדר על ידי פיקוד העורף כאזור הלוחמה, הכולל גם את אשדוד, אשקלון ובאר שבע, זכאי לפיצויים".

לדבריו, בעבר עוצבו כבר מסלולים אלטרנטיביים, כמו מסלול הירידה במחזור, מסלול הוצאות העולות על ההכנסות ומסלול הוצאות שכר והיעדרות עובדים, כשלרשות המים ניסיון רב בהפעלת קריטריונים אלה.

לין הדגיש שאסור שיהיה כיום מצב של אי ודאות ואסור שעסקים שנפגעו יהיו תחת הרושם כאילו הם לא יהיו זכאים לקבל פיצוי. "הוודאות והידיעה חשובים מאוד לתפקוד סדיר של המגזר העסקי. את התיקון הנחוץ בחוק יש להגיש מיידית, בהליכי חקיקה מקוצרים בכנסת", אמר.

מלשכת המסחר נמסר, כי במוקד הייעוץ שהלשכה מפעילה עבור העסקים בדרום התקבלו פניות רבות מבעלי עסקים בנושא זכאותם לקבלת פיצויים.