משה יעלון באיגוד לשכות המסחר: נדרש מהלך לדילול משמעותי ברגולציה

יעלון: המדינה חייבת להיות מעורבת בתמיכה בחלשים ובנזקקים ובמקומות שבהם השוק אינו חופשי או שהפעילות פוגעת בצרכן כמו טיפול במונופולים וקרטלים, ביטול חסמי יבוא וסחר


12:23 ,07.03.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

משה (בוגי) יעלון, הרמטכ״ל ושהב״ט לשעבר, נשיא העמותה למנהיגות אחרת, התארח אמש בנשיאות איגוד לשכות המסחר לשיחה על כלכלה וחברה. יעלון פתח ואמר כי ״אני מאמין בכלכלת השוק החופשי ולתת למגזר העסקי לפעול בחופשיות, ככל הניתן מבלי שהממשלה תפריע לו. למרות זאת, המדינה חייבת להיות מעורבת בתמיכה בחלשים ובנזקקים: חולים, נכים, קשישים, ניצולי שואה. להראות חמלה כלפי מי שגם בשוק החופשי אינו יכול להתפרנס בכבוד. המדינה חייבת גם להתערב במקומות שבהם השוק אינו חופשי או שהפעילות פוגעת בצרכן כמו טיפול במונופולים וקרטלים, ביטול חסמי יבוא וסחר וכד׳, כמו כן נדרש מהלך לדילול משמעותי ברגולציה״.

 

בוגי יצא בקריאה לשינוי סדרי העדיפויות לפני שיהיה מאוחר מדי: ״אני מפעיל כבר למעלה משנה צוותי חשיבה של מעל 30 מומחים בתחומי המשק השונים על מנת להביא לקראת הבחירות תכנית ל-10 שנים לטיפול בכל הבעיות הללו. כבר הגענו ליחס חוב תוצר יותר נמוך מהיעד של 60% שהגדיר ה-OECD. אני קורא לשמור על החוב ברמה הקיימת, ולמשך תקופה של עשר שנים לייעד 1% תוצר לתקציב נוסף לשיקום התחומים שהוזנחו ושגרמו לפערים. אנחנו נציג תכנית להשקעה של מעל 150 מיליארד שקל שיתמקדו בתחומי החינוך, בריאות, העלאת הפריון בשוק העבודה (בעיה מאוד קשה), תחבורה ותשתיות ועוד. והכל כנגד יעדים מדידים״.

 

עו״ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, אמר כי "חשוב מאד למדינת ישראל ולמערכת הפוליטית כיום שאנשים ברמתו של משה (בוגי) יעלון ייכנסו באופן אקטיבי לתחום הפוליטי. יש לנו בישראל יותר מדי אנשים מפונקים שיודעים להעביר ביקורת אך לא מוכנים להיכנס למערכה, וצריך להבין שההחלטות הגורליות בחיים הלאומיים שלנו נעשות במערכת הפוליטית״.

 

עוד השתתפו במפגש חברות וחברי הנשיאות בהם אמיר שני שהיה פקודו של יעלון בצבא, אלוף במיל. אורן שחור, ישראלה שטיר, עמיעד ליפשיץ, יוסי ויליגר, גל סידס, אורן רווח, טלי ברנר, מאיר קלוגהפט, מדונה חובל, גיורא בשור ואחרים.