קרואטיה מצטרפת להסכם הסחר בין ישראל לאיחוד האירופי

ההסכם שנחתם בבריסל על ידי שגריר ישראל לאיחוד האירופי כולל נספח המפרט את ההטבות שניתנו לישראל. על ההסכם לעבור תהליך אשרור גם בישראל וגם באיחוד האירופי על מנת שייכנס לתוקף


14:15 ,25.12.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

ביום חמישי שעבר נחתם בבריסל פרוטוקול להסכם האירופי – ים תיכוני המכונן התאגדות בין מדינת ישראל לבין הקהילות האירופיות והמדינות החברות בהן בדבר התחשבות בהצטרפותה של הרפובליקה של קרואטיה לאיחוד האירופי.

 

הפרוטוקול נחתם על ידי שגריר ישראל לאיחוד האירופי, מר אהרון לשנו-יער, השגריר האוסטרי בנציגות הקבועה לאיחוד האירופי מר ניקולאוס מרשיק שחתם על ההסכם בשם הנשיאות האוסטרית של מועצת האיחוד האירופי המייצגת את המדינות החברות באיחוד האירופי. כן חתם על ההסכם בשם האיחוד האירופי מר מייקל קוהלר, דירקטור למדיניות יחסים עם מדינות שכנות מהנציבות האירופית.

 

בטקס שהתקיים בירך השגריר לשנו-יער על הצטרפות קרואטיה להסכם וציין שסחר הינו היבט חשוב ביותר ביחסי ישראל והאיחוד האירופי. ״האיחוד האירופי הינו שותף הסחר הגדול של ישראל ועל כן ישראל מייחסת חשיבות רבה לכל צעד שיחזק את יחסי הסחר בין הצדדים״.

 

עוד אמר השגריר כי הוא מקווה שיחסי הסחר הפוריים עם האיחוד יוסיפו לשגשג ויתרמו ליציבות היחסים עם האיחוד האירופי. נציגי האיחוד האירופי ציינו שליחסים בין האיחוד האירופי לישראל היבטים מוצלחים מאוד כגון יחסי הסחר היציבים ושיתוף הפעולה הפורה בתחום המחקר והפיתוח גם אם לעיתים יש מחלוקות פוליטיות בין הצדדים.

 

ישראל והאיחוד האירופי חתמו על הסכם התאגדות (אסוציאציה) כבר בשנת 1995. ההסכם נכנס לתוקף בשנת 2000 ויצר אזור סחר חופשי בין ישראל לאיחוד האירופי.

 

להסכם הסחר סעיפים המאפשרים את הרחבתו באמצעות משא ומתן בתחומים שונים ואכן, בשנת 2010 נכנס לתוקף פרוטוקול להסכם, המרחיב את תחולתו גם לסחר במוצרי חקלאות ומזון מעובד. הפרוטוקול קובע כי כ-95% מהסחר במזון מעובד בין ישראל לאיחוד האירופי וכ-80% מהסחר במזון טרי ינוהלו ללא מכסים ומכסות.

 

בשנת 2013 הצטרפה קרואטיה לאיחוד האירופי ולכן היה צורך לצרפה להסכם הסחר שבין ישראל לאיחוד. ההסכם שנחתם כולל נספח המפרט את ההטבות שניתנו לישראל – מכסה של 555 טונות עבור משקאות על בסיס אפרסקים ונקטרינות בסיווג 2008.70 במסגרתה יהיה שיעור המכס על היצוא מישראל נמוך בהרבה משיעור המכס החל על מוצרים אלו כיום ביצוא לאיחוד האירופי. תיקונים דומים נעשו לרגל הצטרפותן של מדינות חדשות לאיחוד האירופי בעשורים האחרונים. כעת על ההסכם לעבור תהליך אשרור גם בישראל וגם באיחוד האירופי על מנת שייכנס לתוקף.