שר האוצר נפגש עם ראשי המגזר העסקי כדי לדון במשמעויות הטלת סגר

שר האוצר ישראל כ״ץ הבהיר כי הוא מתנגד לסגר כללי ועל כן הציג תכנית אלטרנטיבית לריסון במסגרתה תחולק הארץ לאזורים כתומים ואדומים. ראשי המגזר העסקי חשש כי עסקים שייסגרו פעם נוספת כתוצאה מסגר נוסף לא יצליחו להתאושש


14:17 ,10.09.2020 מאת: מערכת פורט2פורט

לקראת קבינט הקורונה, נועדו שר האוצר ישראל כ״ץ ומנכ״לית משרדו קרן טרנר עם ראשי המגזר העסקי לדון במשמעויות ההרסניות למשק של הטלת סגר נוסף. בפגישה נכחו אייל חנקין, מנכ״ל קבוצת עזריאלי, אופיר שריד, מנכ״ל חברת מליסרון, דדי ריזל, מנכ״ל איגוד הקמעונאים, אביר קארה, ראש ארגון ״אני שולמן״, רון תומר, יו״ר התאחדות התעשיינים, אמיר חייק, נשיא התאחדות המלונאים, אייל הלוי, כנסים ותרבות, שי ברמן, יו״ר איגוד המסעדנים, אייל זכרון, נציג המסעדנים וירון גינדי, ראש לשכת יועצי המס.

 

במהלך הפגישה הבהיר שר האוצר, ישראל כ״ץ, כי הוא מתנגד לסגר כללי ועל כן הציג תכנית אלטרנטיבית לריסון במסגרתה תחולק הארץ לאזורים כתומים ואדומים. תכנית זו מאפשרת לשמור על רציפות המסחר, מקומות העבודה ומערכת החינוך תוך צמצום משמעותי של התקהלויות ובכך הורדת הסיכוי להדבקה.

 

ישראל כ״ץ: ״הטלת סגר כללי על המשק תפגע קשות בכלכלה הישראלית, שנמצאת בשלבי התאוששות. בישיבה העלו נציגי המגזר העסקי את הקשיים איתם יתמודדו במידה ויוחלט על סגר בנוסף דנו בפתרונות האפשריים איתם אגיע  לישיבת הקבינט. פרשנו רשת בטחון נרחבת לשכירים, לעצמאים ולבעלי העסקים, שפועלת היטב, כדי לאפשר להם לצלוח את התקופה הקשה, עד לחזרת המשק הישראלי לפעילות מלאה״.

על פי הערכה, החלה של סגר כללי תהווה מכה אנושה לכלכלה, שעל פי הערכות האוצר תעלה למשק בין 15 ל-20 מיליארד שקלים נוספים בחודש, מעבר לעלות המגבלות הנוכחיות. בנוסף הציג שר האוצר את עיקרי התוכנית הכלכלית למגזר העסקי שנועדה לסייע בתקופת הקורונה לרבות הפחת המואץ, רשת הביטחון לעצמאים ומנגנון החל״ת.

 

ראשי המגזר העסקי הבהירו כי הם מתנגדים למהלך של סגר כללי וכי יש ללמוד לחיות לצד הקורונה ולהימנע משימוש בצעדים דרסטיים מסוג זה.

 

רון תומר, יו״ר התאחדות התעשיינים הבהיר כי הוא תומך בתוכנית משרד האוצר לצעדי ריסון, וככל שידרשו צעדי ריסון הם יביעו תמיכה במודל זה. אופיר שריד, מנכ"ל מליסרון הבהיר שסגר יהווה מכת מוות שלא ניתן יהיה להתמודד איתה.

 

אמיר חייק, מנכ״ל התאחדות המלונות ושי ברמן מנכ״ל התאחדות המסעדות, סיפרו כי חוסר הוודאות של הסקטור העסקי בכל הקשור להחלת המגבלות, ועצם השמועות על סגר כללי פוגעות באופן משמעותי במשק וכי ישנה חובה לייצר ודאות עסקית.

 

כמו כן, הביעו ראשי המגזר העסקי חשש כי עסקים שייסגרו פעם נוספת כתוצאה מסגר נוסף לא יצליחו להתאושש. בנוסף העלו את הדרישה להגביר אכיפה במקום להטיל מגבלות הרסניות.