שר התמ"ת בברזיל: "החתימה על הסכם האס"ח פותח אופקים חדשים בפני קהילת העסקים הישראלית והברזילאית"

השר ישי נפגש עם בכירים בקהילת העסקים המקומית של ברזיל. במשרד התמ"ת מקווים כי היקף הסחר בין המדינות יגדל בצורה משמעותית בעקבות ההסכם


00:00 ,20.12.2007 מאת: מערכת פורט2פורט

השר ישי נפגש עם בכירים בקהילת העסקים המקומית של ברזיל. במשרד התמ"ת מקווים כי היקף הסחר בין המדינות יגדל בצורה משמעותית בעקבות ההסכם
 
סגן רה"מ ושר התמ"ת אלי ישי השתתף בסאו-פאולו באירוע חגיגי לכבוד החתימה על הסכם הסחר החופשי אשר נחתם השבוע שערך נשיא התאחדות התעשיינים, פאולו סקאף. כן נפגש השר ישי עם ז'וזה סרה, מושל מדינת סאו פאולו.
 
רונה קוטלר בן ארויה, הנספחת הכלכלית של ישראל בברזיל, מציינת כי מאז החל המו"מ בין ישראל למרקוסור על הסכם אס"ח היוותה התאחדות התעשיינים של מדינת סאו פאולו (FIESP) אחד הגורמים החשובים והמשפיעים ביותר מבחינה מקצועית על עמדתה של ברזיל בתהליך ועל משרד החוץ הברזילאי שניהל את המו"מ עם ישראל.
 
רונה קוטלר בן ארויה מוסיפה כי בעקבות החתימה על הסכם הסחר החופשי נפתח אופק חדש בפני קהילות העסקים משני הצדדים. בשנת 2006 הגיע היצוא הישראלי לברזיל ל-458 מיליון דולר (בעיקר דשנים, תקשורת ואבטחה) והיבוא מברזיל לישראל הגיע באותה שנה ל-261 מיליון דולר (מזון מעובד ועוד). בשנת 2007 צופים עלייה ביצוא.
 
יצוין כי ברזיל הינה שותפת הסחר הגדולה של ישראל ואמריקה הלטינית. לכ-150 חברות ישראליות ישנה נוכחות בברזיל.
 
במשרד התמ"ת מקווים כי היקף הסחר בין המדינות יגדל בצורה משמעותית בעקבות ההסכם. על מנת לממש את הפוטנציאל הגלום בהסכם יש לפעול לאשרורו על ידי שני הצדדים וליישמו במהרה.
 
מדינת סאו פאולו היא מרכז העצבים של ברזיל. בסאו פאולו פועל תעשיית תעופה גדולה. 45% מתעשיית המטוסים הבינוניים העולמית מקורה בסאו-פאולו. תעשיית הרכב במדינה נחשבת ל-15 בגודלה בעולם והמובילה בעולם בתעשיית מיץ התפוזים, מלבד תעופה ותחבורה, טקסטיל, מכונות, פלדה, פטרוכימיה, ציוד רפואי, נעליים, אלקטרוניקה ונייר. בין ענפי החקלאות ישנם הסוכר וייצור האלכוהול, פירות הדר וייצור מיץ תפוזים, בשר, קפה ומכונות חקלאיות.