גודל גופן: א א א
×
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
מחשבוני המרה
שערי מטבע יציגים
תאריך עדכון: 19.12.2018
יחידות מטבע השער % שינוי
דולר 3.756 -0.186
אירו 4.284 -0.014
ליש"ט 4.7482 -0.538
100 יין 3.3432 -0.191
מחשבון המרה מט"ח
מחשבוני עזר
אורך שטח נפח משקל
cm
m
km
inch
foot
yard
mile
נקה
square cm
square m
square km
square inch
square yard
square mile
נקה
cc
litre
cubic m
cubic inch
cubic yard
gallon
נקה
kg
short ton
long ton
lb
oz
נקה
חישוב משקל נפחי
סידור עבודה בנמלים

איגוד לשכות המסחר: כלכלת ישראל - הישג של 70 שנות עצמאות

נשיא איגוד לשכות המסחר: ״כלכלות רבות בעולם היו מאושרות אם התוצאות הכלכליות שלהן היו דומות לאלה של ישראל״. הוסיף: למדינת ישראל יש יכולת להגיע ל-50 אלף דולר תוצר לנפש
16.04.18 / 13:31
איגוד לשכות המסחר: כלכלת ישראל - הישג של 70 שנות עצמאות
16.04.18
איגוד לשכות המסחר: כלכלת ישראל - הישג של 70 שנות עצמאות

״כלכלת ישראל נחשבת לאחת הכלכלות היציבות והחזקות בקבוצת המדינות המתקדמות וזה אחד ההישגים המרכזיים של 70 שנות עצמאות. כלכלות רבות בעולם היו מאושרות אם התוצאות הכלכליות שלהן היו דומות לאלה של ישראל״, כך אמר היום עו״ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, לקראת יום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל.

 

יחד עם זאת, לין ציין כי ״אנו עדיין רחוקים מאד מלנוח על זרי דפנה. הרגולציה מסיבית; התוצר לנפש, שהוא המדד העיקרי ליעילות הכלכלה, עדיין נמוך בהשוואה לאירופה לארה"ב, לטייוואן ולסינגפור. יעדי המשק העיקריים הם עדיין וממשיכים להיות הגדלת התוצר, הפחתת הרגולציה והגדלת השתתפות האוכלוסייה בכוח העבודה״. 

 

״קברניטי המשק עדיין לא הפנימו את המבנה האמיתי של כלכלת ישראל. זוהי חשיבה אנכרוניסטית המולידה התנהלות כלכלית שגויה. הם אינם מבינים שכמעט כל מקומות העבודה נוצרים כיום במגזר המסחר והשירותים. יתר על כן, אין בפניהם נתונים המצביעים על כך שיצוא השירותים של ישראל שווה כמעט ליצוא המוצרים. המדיניות שגויה הן בהבנת חשיבות המגזר העסקי הפועל למען הצריכה המקומית לבין המגזר המייצא, וגם בין המשקל שיש ליחס למגזר, המייצר את עיקר מקומות העבודה, לבין התעשייה״, הדגיש לין.

 

מסקירת אגף הכלכלה באיגוד לשכות המסחר עולה כי תרומה נכבדה לעצמאותה הכלכלית של ישראל ניתן לזקוף לרפורמות המבניות ששיקפו את השינוי במשק, ביניהן: 

 

בשנת 1985 שונתה המדיניות הכלכלית ועוצבה התכנית הכלכלית של ממשלת האחדות הלאומית, ששינתה כליל את כללי המסחר במשק וחיסלה את שיטת הצמדות השכר והמחירים והפיחותים של המטבע המקומי. 

 

בשנת 1991 החל תהליך החשיפה שמשמעותו הפחתה הדרגתית של מכסי מגן ומסי קנייה ופתיחתו של המשק ליבוא מתחרה. תהליך זה ארך כעשר שנים וסיומו בדצמבר 2000 שיקף שינוי מהותי במשק, בתמהיל המועסקים, בירידות מחירים וברמת הגיוון של המוצרים המוצעים לצרכן הישראלי.

 

בשנת 2010 הרפורמה בנמלים שצפויה להביא לתחרות אמיתית תוך ייעול השירות בנמלים ליבואנים וליצואנים.

 

בשנת 2017 הרפורמה במערך התקינה שמיישמת בין השאר אימוץ תקינה בינלאומית, דבר שהופך את ישראל לחלק בלתי נפרד מהכפר הכלכלי הגלובלי, ומקל על הליכי היבוא לישראל ולחשיפת המשק לתחרות. 

 

לדעת לין, מהלכים אלו, לצד מדיניות מאקרו כלכלית-תקציבית נכונה, הביאו את כלכלת ישראל לרמתה כיום, אפשרו למגזר העסקי לצמוח, וסיפקו תנאי פתיחה טובים יותר להמשך צמיחת המשק. בהתייחסו לנתוני התוצר לנפש, אמר לין כי למדינת ישראל יש יכולת להגיע ל-50 אלף דולר תוצר לנפש, אם תונהג מדיניות כלכלית אחראית ונכונה.  

 

המגזין הדיגיטלי
גיליון 925
פייסבוק

×