הביטחון החברתי מתחיל בחיזוק המגזר העסקי

יו"ר מפלגת כולנו משה כחלון התארח אצל הנשיאות המורחבת של איגוד לשכות המסחר ופרש את משנתו הכלכלית


12:42 ,15.02.2015 מאת: מערכת פורט2פורט

"המדינה לא יודעת לייצר ערך כלכלי. המגזר העסקי יודע לייצר ערך. תפיסת העולם החברתית שלי אומרת שיש לתת למגזר העסקי לייצר את ערך, וממנו ניתן לקשישים ולמי שצריך. המדינה צריכה להתעסק בבריאות, חינוך וביטחון. צריך לתת את התמריצים למגזר העסקי, כדי שהוא יחולל את כל מה שדרוש להיווצרותה של כלכלה נורמלית". כך אמר יו"ר תנועת כולנו משה כחלון, במפגש עם הנשיאות המורחבת של איגוד לשכות המסחר שהתקיים בבית לשכת המסחר בתל אביב.

 

כחלון שיבח את תרומת מגזר המסחר והשירותים למשק והוסיף, "הביטחון החברתי הוא פה, סביב השולחן הזה. ביכולת של המגזר העסקי לפתח את המשק ולפרנס משפחות. אני רואה פה אנשים שמניעים משק ויוצרים כלכלה ופה סדר היום שלנו מתחיל".

 

נשיא איגוד לשכות המסחר עו"ד אוריאל לין: "בהיותך שר התקשורת עשית דברים יוצאים מהכלל והבאת לחיסכון עצום בהוצאות לכל משפחה בישראל. אנחנו נלחמים ללא הרף ביוקר המחיה בישראל, ובשל כך שמחנו לראות את התוכנית שלך ליצירת מפנה ביצירת מקומות דיור לצעירים בישראל, בעוד מפלגות רבות מעלות חרס בפתרון בעיה זו".

 

יחד עם זאת, לין ציין בדבריו כי ניכר חוסר ההתייחסות למגזר העסקי במצעי המפלגות: "בסופו של דבר, מי שיוצר את המשאבים במדינת ישראל הוא מגזר המסחר והשירותים, המעסיק כ-70% מכלל העובדים במגזר הפרטי. זהו בית היוצר של מקומות התעסוקה במדינה. ללא המגזר העסקי, לא יהיו המשאבים הנחוצים להתפתחותה של מדינת ישראל וכלכלתה. אנחנו נהיה שותפים בכל מהלך שתומך בחיזוק החברה בישראל וחייבים לעשות זאת דרך חיזוק המגזר העסקי".

 

באשר להורדת יוקר המחייה, התמקד כחלון בדבריו בעיקר בפתיחת הבנקים לתחרות, וציין כי הריכוזיות היום של מתן האשראי מצויה בעיקר בשלושת הבנקים הגדולים השולטים בשוק האשראי במשק. לדעת כחלון, יש להפריד גם בין הבנקים ובין כרטיסי האשראי וליצור מוקד אמת נוסף של מתן אשראי בישראל.

 

במהלך דיון שהתפתח לאחר מכן בהשתתפות כלל חברי לשכת המסחר, ציין כחלון את חשיבות עידודם של העסקים הקטנים, צמצום מאסיבי ברגולציה, פישוט הליכי קבלת רישיון לפתיחת עסק וכן את הצורך ביצירת תחרות באשר למחירי המזון.

 

כחלון ציין גם שהוא מתנגד להעלאת מסים וכי לא יהיה צורך בהעלאת מסים. הוא אמר כי בידיו תוכנית חברתית-כלכלית מוגדרת והוא יהיה נכון להצטרף לאותו מחנה פוליטי שכתנאי להצטרפותו יהיה מוכן לחתום על תוכניתו החברתית-כלכלית.