החקלאים תובעים את ביטול המיסוי על העסקת עובדים זרים

ביום חמישי הקרוב יערכו חקלאי ישראל כנס מחאה בתביעה לביטול המיסוי המיוחד על העסקת עובדים זרים. בשנת 2005 שילמו החקלאים 115 מיליון שקל במס. בשנת 2006 יעלה גובה המס ל-135 מיליון שקל


00:00 ,07.03.2006 מאת: מערכת פורט2פורט

ביום חמישי הקרוב יערכו חקלאי ישראל כנס מחאה בתביעה לביטול המיסוי המיוחד על העסקת עובדים זרים. בשנת 2005 שילמו החקלאים 115 מיליון שקל במס. בשנת 2006 יעלה גובה המס ל-135 מיליון שקל
 
היקף המס ששילמו החקלאים בשנת 2005 על העסקת עובדים זרים מסתכם ב-115 מיליון שקל, כך עולה מסיכום שערכה כלכלנית התאחדות חקלאי ישראל, רחל בורושק. התשלום כולל מס מעסיקים בשיעור של 8% ממשכורתו של העובד הזר, אגרה שנתית בשיעור של 1,000 שקל לעובד לשנה ואגרת רישום של 500 שקל לעובד.
 
על פי התחשיב שערכה ההתאחדות, בשנת 2006 עומדים תשלומי המס לגדול ולהסתכם ב-135 מיליון שקל, וזאת בעקבות העלאת מס המעסיקים ל-10%.
 
מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, יוסטה בלייר, אמר שהמסים היחודיים על העובדים הזרים מצטרפים למסים הרגילים של מס הכנסה וביטוח לאומי אותם משלמים החקלאים עבור עצמם ועבור עובדיהם בדומה לכל עצמאי במדינה. מס המעסיקים נגבה מהחקלאים אך ורק על בסיס משכורת העובדים, בלי קשר לגובה הכנסותיהם.
 
ביום חמישי הקרוב, 9 במרץ, עורכים חקלאי ישראל כנס מחאה בתביעה לביטול מוחלט של כל המסים, האגרות וההיטלים על העסקת עובדים זרים. דובי אמיתי, מגדל פירות ממטולה אשר יזם את הכנס בשיתוף עם ההתאחדות וארגוני המגדלים, אמר שהעסקת העובדים הזרים היא אילוץ של החקלאים מאחר ואין די עובדים ישראלים שמוכנים לעבוד בעבודה תובענית כמו החקלאות. אם היינו רואי חשבון או סוחרים לא היתה לנו שום בעיה להעסיק רק ישראלים אבל בחרנו במקצוע שבו אנו נאלצים להביא לארץ עובדים זרים כדי שנוכל לגדל. אין שום סיבה ושום הצדקה מוסרית להעניש אותנו על כך.
 
בכנס, שבו ישתתפו חברי כנסת וראשי המגזר ההתיישבותי-חקלאי, יעלו שתי תביעות נוספות: הורדת מחיר המים לחקלאות לרמה המאפשרת את המשך העבודה החקלאית והגדלת התמיכה בפעילות המו"פ ובביטוח החקלאי לרמה הנהוגה באיחוד האירופי.