מנזקי הקרה: 25 מיליון דגיגי אמנון מתו בבקעת בית שאן

בריכות הדגים בעמק המעיינות מהווים כ-80% מהענף במדינת ישראל. אומדן הנזק הכספי למגדלי הדגים באזור הוא כ-60 מיליון שקל


00:00 ,06.02.2008 מאת: מערכת פורט2פורט

בריכות הדגים בעמק המעיינות מהווים כ-80% מהענף במדינת ישראל. אומדן הנזק הכספי למגדלי הדגים באזור הוא כ-60 מיליון שקל
 
המועצה האזורית עמק המעיינות – בקעת בית שאן ערכה ישיבת חירום של ראשי ענף הדגים באזור במטרה לאסוף את הנתונים על היקף הפגיעה בענף באירועי הקרה של חודש ינואר ולמצוא דרכים להתמודד עם המכה לכלכלת הקיבוצים שנשענת באופן משמעותי על ענף חקלאי זה. בריכות הדגים בעמק המעיינות מהווים כ-80% מהענף במדינת ישראל. ההיקף המלא של הנזק מתחיל להתגלות רק כעת, מאחר ובענף הדייג קשה לגלות את התמונה המלאה בזמן אמיתי.
 
על פי הנתונים שנמסרו בישיבה, הפגיעה הקשה ביותר היא בדגי האמנון, שרגישים במיוחד לקור. באירועי הקרה מצאו את מותם 25 מיליון דגיגי אמנון, שהם כמחצית ממחזור הגידול השנתי. דגים אלו היו אמורים להגיע לשיווק במהלך 2009 ולכן צפוי בשנה הבאה מחסור חמור בדגי אמנון מתוצרת ישראל. ריבוי מחדש של הדגיגים שמתו הוא תהליך ממושך שלא יוכל להתבצע בפרק הזמן האמור.
 
היקף התמותה של דגי האמנון הבוגרים מגיע ל-3500-4000 טון. מותם של הדגים הבוגרים יגרום למחסור בשנה זו, שכבר החל לתת את אותותיו בעליית מחירים לצרכן.
 
יצוין שדגי הקרפיון לא נפגעו כלל בקרה מאחר ואין להם קושי להתמודד עם טמפרטורות נמוכות.
 
בישיבה הוחלט למנות צוות מטעם המועצה האזורית עמק המעיינות וארגון מגדלי הדגים שיעסוק בריכוז הנזקים, טיפול בקבלת סיוע ממשלתי וצמצום ככל האפשר של הנזקים למגדלים ולצרכנים.
 
סגן ראש המועצה האזורית עמק המעיינות, יורם קרין, אמר שאומדן הנזק הכספי למגדלי הדגים באזור הוא כ-60 מיליון שקל. הישובים לא יוכלו לשאת על גבם פגיעה כה קשה בפרנסתם ועל הממשלה להתגייס לעזרתם.