קסטל על יום השבתון: יום חג לדמוקרטיה? יום עצוב לכלכלת ישראל

נשיא לשכת המסחר חיפה מציע לאפשר לעובדים היעדרות של שעתיים בתיאום עם המעסיק או קיצור יום העבודה בשעתיים וקורא למחוקקים לשנות את החוק. הערכות מדברות על עלות של למעלה מ-1.5 מיליארד שקל למשק


11:15 ,08.10.2018 מאת: מערכת פורט2פורט

ב-30 באוקטובר ילכו אזרחי ישראל לקלפי, להצביע עבור המועמדת או המועמד שלהם לניהול עירם. במקביל לכך, ב-30 באוקטובר יסגרו אלפי חברות ומפעלים את העסק, שכן לפי החוק המיושם בבחירות אלה לראשונה – יום הבחירות לרשויות המקומיות יהיה יום שבתון. ההערכות מדברות על עלות של יותר ממיליארד וחצי שקל למשק. דוד קסטל, נשיא לשכת המסחר והתעשייה חיפה והצפון מתריע כי את המחיר ישלמו העסקים, ואם ייפגעו העסקים – ישלמו גם העובדים את המחיר.

 

״עסקים רבים בישראל נמצאים כבר עתה בסכנת סגירה בשל עודף רגולציה, מיסוי כבד ותחרות לא הוגנת עם יבוא מחו״ל. הוצאה כספית נוספת עלולה לדחוף עסקים לא מעטים אל מעבר לתהום. זה נכון לכלל המשק, ומסוכן הרבה יותר לעסקים בפריפריה, שבה ההוצאות גדולות יותר וכוח הקנייה של הלקוחות חלש יותר״, אומר דוד קסטל. ״עד לבחירות אלה התקיימו הבחירות לרשויות המקומיות בלי שבתונים. אני מבין את הרצון לעודד את הבוחרים לבחור, אבל למה דרוש להצבעה יום שלם?״.

 

נשיא לשכת המסחר חיפה מציע לאפשר לעובדים היעדרות של שעתיים בתיאום עם המעסיק או קיצור יום העבודה בשעתיים. והוא מסכם: ״קשה לי להאמין שמישהו יתעשת ויצליח לשנות את המצב לפני הבחירות הקרובות, אולם אני קורא למחוקקים לשנות את החוק ולמנוע נזק של מיליארדים למשק. מה שכינו המחוקקים כ׳יום חג לדמוקרטיה׳ הוא למעשה יום עצוב של פגיעה במשק, של פגיעה בכולנו״.